| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Cupra Formentor – nowy concept wyjątkowej marki
dodano: 2019-02-24 12:11:46, dodał: Redakcja, źródło: Seat Media

Cupra świętuje swoje pierwsze urodziny jako marka. Z tej okazji prezentuje koncepcyjny samochód o nazwie Formentor, który jest pierwszym opracowanym specjalnie dla niej modelem. Pojazd łączy w sobie najnowsze technologie, które mają zapewniać niepowtarzalne wrażenia z jazdy, a jego sercem jest wysoce wydajny silnik hybrydowy plug-in. Oficjalna premiera samochodu odbędzie się już w marcu, podczas Geneva International Motor Show.

Cupra już w pierwszym roku od debiutu jako oddzielna marka na rynku pokazała swój potencjał, notując 40-procentowy wzrost sprzedaży z wolumenem 14 400 dostarczonych samochodów w 2018 roku. Ambitne plany podwojenia tego wyniku w kolejnych latach mają szanse być zrealizowane dzięki premierze nowego modelu – Cupra Formentor.

Pozytywne przyjęcie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, a wyniki sprzedaży pokazują skalę popularności marki. Chcemy to wykorzystać i ugruntować naszą pozycję na rynku, a przede wszystkim zaskoczyć najbardziej wymagających fanów motoryzacji. Czas rozwinąć skrzydła, wrzucić piąty bieg i pokazać, na co nas naprawdę stać − oznajmił Wayne Griffiths, Dyrektor Generalny i członek Zarządu Cupra.
Cupra Formentor Concept
Cupra Formentor Concept

Z przyciągającym uwagę designem, który oczarowuje kierowcę i pasażerów, najnowszymi technologiami oraz układem napędowym zapewniającym niezwykłe możliwości, Formentor jest dla marki skokiem w przyszłość. Nowy pojazd łączy osiągi samochodu sportowego z zaletami SUV-ów i pojawia się w czasie, gdy segment CUV notuje niesamowity wzrost. To podkreśla pozycję Cupra jako marki technologii śmiało patrzącej w przyszłość.

Cupra Formentor to samochód pełen charakteru, którego wygląd zewnętrzny ma przyciągać uwagę. Linia nadwozia jest poprowadzona tak, by wywołać emocje i wyeksponować wyjątkowość pojazdu. Obniżone zawieszenie nawiązuje do sportowego rodowodu marki, a wyraźnie zaznaczony tył oraz wydłużona maska nadają mu dynamicznych proporcji. W przeciwieństwie do surowego i mocnego wykończenia tradycyjnych SUV-ów, konstrukcja modelu Formentor jest bardziej subtelna, co podkreśla jego jakość wykonania.

Największymi atutami stylistyki modelu Formentor są idealne proporcje, silnie zaznaczone linie, dopracowane szczegóły oraz wyszukana koncepcja kolorystyczna. Wrażenie wysokiej jakości potęguje również zintegrowane tylne światło, które zabudowane na całej szerokości klapy podkreśla unikalny kształt tej części nadwozia. Szyku całości nadaje matowy kolor petrol blue − powiedział Alejandro Mesonero-Romanos, Dyrektor ds. designu marki SEAT.
Cupra Formentor Concept
Cupra Formentor Concept

Ekspresyjna stylistyka modelu Formentor z zewnątrz koresponduje z wysoką jakością wnętrza. Kabina pojazdu jest nowoczesna i oddaje sportowy rodowód marki. O wysokiej klasie pojazdu stanowią również podświetlane drzwi, kierownica z logo CUPRA oraz skórzane fotele kubełkowe. Deska rozdzielcza sprawia wrażenie, jakby unosiła się w powietrzu. Tworzy jedną poziomą linię od drzwi kierowcy do drzwi pasażera, co sprawia, że wnętrze samochodu jest bardziej wyraziste. Zastosowanie ciemnego chromu i czarnych, połyskujących elementów wykończeniowych nadaje kabinie eleganckiego charakteru. Z kolei zbudowane z wykorzystaniem włókna węglowego skórzane fotele zapewniają poczucie lekkości, a ich niskie położenie pozwala w pełni poczuć wrażenia z dynamicznej i bezpiecznej jazdy.

Cyfrowy kokpit zapewniający kierowcy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji jest zintegrowany z 10-calowym, panoramicznym systemem nawigacji, który zapewnia również łączność wszystkim pasażerom.

CUPRA Formentor wprowadza markę w przyszłość. Wykorzystuje jeden z najbardziej zaawansowanych systemów napędowych, by w zrównoważony sposób uzyskiwać osiągi, z jakich znana jest marka CUPRA. Łączy wysoką wydajność hybrydowego silnika plug-in z mocą i wysokim momentem obrotowym silników elektrycznych. Całkowita moc silnika to 240 KM (180 kW) i jest dostarczana wprost do kół dzięki dwusprzęgłowej skrzyni DSG. Inteligentny system zawieszenia DCC oraz blokada mechanizmu różnicowego sprawiają, że bez względu na warunki jazdy i styl kierującego samochód prowadzi się perfekcyjnie. Co więcej, połączenie energii elektrycznej i tej pochodzącej ze spalania pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla. Dzięki zintegrowanej baterii Formentor może pracować w trybie elektrycznym nawet do 50 km (wg. cyklu WLTP).
Cupra Formentor Concept
Cupra Formentor Concept

CUPRA Formentor zadebiutuje na tegorocznym Salonie Samochodowym w Genewie, gdzie publiczność będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć koncepcyjny samochód dający przedsmak tego, co marka szykuje w przyszłości.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL