| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
45. urodziny Volkswagena Golfa
dodano: 2019-04-01 09:00:55, dodał: Redakcja, źródło: Volkswagen

Na koniec marca Volkswagen Golf świętował swoje 45. urodziny. Dokładnie 29 marca 1974 taśmę produkcyjną fabryki w Wolfsburgu opuścił pierwszy seryjny Volkswagen Golf. Tamtego dnia nikt nie przypuszczał, że model stanie się bestsellerem!Volkswagen Golf pierwszej generacji konstrukcyjnie był znacznie nowocześniejszy od swojego poprzednika Volkswagena Garbusa. Głównymi zmianami było przeniesienie silnika do przodu pojazdu oraz napęd przedniej osi pojazdu. Nowy model otrzymał nadwozie typu hatchback w dwóch wersjach 3- i 5-cio drzwiowych. Golfem mogło podróżować 5-ciu pasażerów dodatkowo zabierając 300 l bagażu.

Volkswagen Golf I dostępny był w czterech wersjach - Golf i Golf L - napędzanych czterocylindrowym benzynowym silnikiem o pojemności 1.1 l o mocy 50 KM (37 kW). W kolejnych dwóch wersjach S i LS stosowano mocniejszą benzynową jednostkę osiągająca 70 KM (51 kW) o pojemności 1.5 l. Golf dostępny był z napędem na przednie koła z czterobiegową mechaniczna skrzynia biegów, którą w opcji można było zastąpić trzystopniową przekładnią automatyczną. W wersji z manualną skrzynią biegów Golf pierwszej generacji osiągał prędkość maksymalną 140 km/h (z silnikiem 1.1 l) lub 160 km/h (z silnikiem 1.5 l).
Siedem generacji modelu Volkswagen Golf
Siedem generacji modelu Volkswagen Golf

Golf jest sercem naszej marki. To symbol postępu i technologii. Dzięki temu modelowi miliony ludzi mogły po raz pierwszy skorzystać np. z nowych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa, ponieważ stały się one dla nich cenowo dostępne. Golf wywarł w ten sposób wpływ na całe pokolenia kierowców”- powiedział Ralf Brandstätter, Chief Operating Officer marki Volkswagen. „Od siedmiu pokoleń Golf przyczynia się także do tego, że Volkswagen jako marka i jako koncern stał się jednym z najważniejszych producentów samochodów na świecie” podkreślił Ralf Brandstätter.

Dr Stefan Loth, dyrektor zakładu w Wolfsburgu stwierdził: „W 1974 roku nasi pracownicy stanęli przed wyzwaniem, jakim było zastąpienie Garbusa Golfem. Od tego czasu rozwijaliśmy konsekwentnie nasz główny zakład i oprócz nowego Golfa produkujemy dzisiaj w Wolfsburgu także e-Golfa, Golfa GTE oraz Golfa Sportsvana, a także inne modele”.

Od 1974 roku średnio co 41 sekund jest zamawiany nowy Golf, co daje średnio około 780.000 aut rocznie. Przez 45 lat do klientów trafiło 35 milionów egzemplaży Volkswagena Golfa sprawiając, że model ten stał się numerem jeden marki Volkswagen.

Ważne daty związane z debiutem modelu Volkswagen Golf MK1:
29.03.1974 r. - z taśm zjeżdża pierwszy Golf – początek produkcji seryjnej
08.07.1974 r. - Golf trafia do salonów sprzedaży Volkswagena
05.08.1974 r. - pierwsi klienci odbierają nowe modele

Komentarze

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL