| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Zakłady MAN w Niepołomicach Fabryką roku
dodano: 2019-04-13 07:32:13, dodał: Redakcja, źródło: MAN Truck & Bus

Po pierwszym sukcesie w 2016 r. MAN ponownie został zwycięzcą renomowanego konkursu „Fabryka roku”. Zakład MAN Trucks w Niepołomicach, gdzie od 2007 r. montowane są pojazdy ciężarowe typoszeregów TGS i TGX, zapewniły sobie pierwsze miejsce w kategorii „Doskonała produkcja seryjna”.

Jury, w skład którego wchodzą eksperci specjalistycznego czasopisma „Produktion” i firmy doradczej Unternehmensberatung AT Kearney, doceniło w szczególności wysoką ekonomiczność procesów charakteryzujących się kulturą stałego doskonalenia (Kaizen) oraz perfekcyjny podział na fazy linii montażowej, która mimo dużej wariantowości pojazdów i związanej z tym konieczności wykonywania różnorodnych operacji na poszczególnych stanowiskach, zapewnia pracownikom odpowiednią elastyczność umożliwiającą produkcję wzrastającej liczby elementów najwyżej jakości.

Nagrodę odebrał, podczas odbywającego się w Ludwigshafen kongresu „Fabryka roku”, Heiko Kayser, kierownik zakładu MAN Truck, gdzie zatrudnionych jest ponad 750 pracowników. „Wyróżnienie nie jest przyznawane za jakieś szczególne wydarzenie w danym momencie, lecz honoruje proces rozwoju i osiągnięcia całego zespołu w ostatnich kilku latach”, podkreśla Kayser.
Zakłady MAN w Niepołomicach zwycięzcą w konkursie „Fabryka roku” w kategorii „Doskonała produkcja seryjna”
Zakłady MAN w Niepołomicach zwycięzcą w konkursie „Fabryka roku” w kategorii „Doskonała produkcja seryjna”

Najmłodszy zakład MAN produkujący pojazdy ciężarowe przekonał jury przede wszystkim sukcesem wdrożonego w 2017 r. procesu produkcji modułowej. „Wzorując się na przemyśle samochodów osobowych, rozpoczęcie modułowej produkcji podwozia pozwoliło nam na „wygładzenie” naszych procesów”, mówi Kayser. „Produkcję elementów wariantowych i fazy szczytowego obciążenia pracą przenieśliśmy w większym stopniu do odcinka montażu wstępnego, dzięki czemu udało nam się wyeliminować okresy niepełnego wykorzystania lub przeciążenia poszczególnych faz linii montażowej. Utworzenie modułów na etapie montażu wstępnego pozwoliło nam na przeniesienie zadań z głównej linii.” Rozwiązanie to pozwoliło odciążyć pracowników i zapewniło im wysokiej jakości stanowiska pracy, także pod względem ergonomicznym. Zdaniem jury jest to jeden z powodów wyjątkowo niskiej fluktuacji wśród załogi krakowskiego zakładu oraz wzorowego wskaźnika absencji.

Zwycięstwo w kategorii „Doskonała produkcja seryjna” kierownik krakowskiego zakładu wiąże także z nowatorskim charakterem architektury zakładu: „Zakład został wspaniale zaprojektowany, zarówno w swojej zrównoważonej formie, jak i pod względem dalszego rozwoju”, wyjaśnia Kayser, wskazując na możliwości rozbudowy zakładu wynikające z jego formy architektonicznej i otwartej struktury funkcjonalnej.

Dumny z sukcesu w konkursie „Fabryka roku“ jest także Michael Kobriger, członek zarządu odpowiadający ze produkcję i logistykę w spółce MAN Truck & Bus SE: „Cieszymy się, że po Monachium nasze osiągnięcia zostały docenione także w Krakowie. Podwozie o konstrukcji modułowej jest istotnym krokiem w kierunku integracji różnych technologii pracy w ramach jednej linii montażowej. Zdobytą przy tym wiedzę z pewnością wykorzystamy także w naszych innych zakładach produkcyjnych w celu poprawy ich efektywności.
TAGI: #MAN #Nagroda

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023



Partner techniczny TMNET.PL