| kontakt

Smart Micro Compact Car Swatch Mercedes art

Smart - логотип
SMART (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) - niemiecki producent mikrosamochodów i samochodów elektrycznych działający na rynku od 1998 roku - debiutując modelem Smart ForTwo.

Koncepcja smarta narodziła się na początku lat 80, kiedy to właściciel firmy produkującej zegarki Swatch - Nicolas Hayek rozpoczął prace nad koncepcją mikrosamochodu - dwuosobowego i wyróżniającego się na ulicach miast. W 1991 roku Hayek porozumiał się z Volkswagenem, jednak po zmianie na stanowisku dyrektora generalnego koncernu z Wolfsburga, Volkswagen postanowił rozwijać własny projekt małego samochodu. Hayek musiał poszukiwać nowego partnera. W efekcie 4 marca 1994 r. zostało ogłoszone porozumienie w celu utworzenia Micro Compact Car AG (MCC). 49% udziałów posiadał Swatch, a pozostałe 51% Daimler-Benz. 

Pod koniec marca 2019 roku Daimler AG oraz Grupa Zhejiang Geely Holding ogłosiły utworzenie spółki joint venture w proporcji udziałów 50/50. W 2022 roku wprowadzone mają zostać nowe elektryczne modele samochodów SMART, które produkowane będą w nowej fabryce w Chinach.

!!Modele samochodów


Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL