| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Model, który zastąpił legendę - Sprinter ma już 25 lat
dodano: 2020-02-02 13:00:30, dodał: Redakcja, źródło: Daimler Media

W 1995 roku zadebiutował Mercedes-Benz Sprinter - nowa rodzina dużych samochodów dostawczych. Nowy model stanął przed niełatwym zadaniem - musiał zastąpić legendę - potocznie nazywaną "kaczką" serię Mercedes-Benz T1 - jeden z najbardziej zasłużonych na świecie dostawczaków.

Debiutujący w 1977 roku T1 wyznaczył standardy w segmencie samochodów dostawczych dzięki nowoczesnej sylwetce, ogromnej funkcjonalności. Po latach okazało się, że kolejnym atutem była jego niezawodność. Nie łatwe zadanie czekało więc następcę tego modelu.

Debiutujący 25 lat temu Mercedes-Benz Sprinter wykorzystał doświadczenia zebrane przez poprzednika oferując gamę dopasowaną do szerokiego grona odbiorców. Sprinter dzięki mnogości wersji nadwoziowych od podwozia, platformy czy wywrotki dostępnych z pojedyncza lub załogową kabiną, do furgonu i autobusu dostępnego z niskim lub lub wysokim dachem. Rozstaw osi dostępny był w granicach od 3000 do 4025 milimetrów, zaś dopuszczalna masa całkowita początkowo rozpoczynała się 2590 przez 2800 do 3500 kg.

Nowością w modelu było chociażby zastosowanie hamulców tarczowych na przednich i tylnych kołach, układu ABS, ABD znacząco poprawiających bezpieczeństwo jazdy. Sprinter w porównaniu do poprzednika uzyskał również bardziej aerodynamiczne, nowoczesne nadwozie oraz komfortowe wnętrze.

Mercedes-Benz Sprinter Furgon (1995)
Mercedes-Benz Sprinter Furgon (1995)


W 2006 roku pojawia się druga generacja modelu Sprinter oferowana w jeszcze większej liczbie odmian, w której położono nacisk na znaczne zwiększenie pojemności. Tak powstała odmiana z bardzo wysokim dachem i czwarta długość nadwozia. Zwiększył się także komfort i jakość materiałów wykończenia wnętrza, które nie wiele odbiegało od samochodów osobowych. Zwiększyła się także dostępność dodatkowego wyposażenia np. bi-ksenonowe reflektory, doświetlanie zakrętów czy system PARKTRONIC. Druga generacja Sprintera również była pierwszym samochodem dostawczym spełniającym normę emisji spalin Euro VI.

W 2018 roku debiutuje trzecia generacja Sprintera - połączenie progresywnego designu z funkcjami zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo wprost z samochodów osobowych. Nie zapomniano również o głównych zadaniach stawianych Sprinterowi - szeroka gama wariantów obejmuje ponad 1000 różnych wariantów. W 2019 roku do oferty dołącza w 100% elektryczna odmiana eSprinter.

Mercedes-Benz Sprinter Furgon (2019)
Mercedes-Benz Sprinter Furgon (2019)


Ciągły rozwój Sprintera, sprawia, że model jest atrakcyjny, coraz nowocześniejszy,jeszcze bardziej dostosowany do potrzeb klientów. A wszystko po to by godnie kontynuować tradycję modelu Mercedes-Benz T1...

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL