| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Do gry wchodzą: Fiat 500 i Fiat Panda Hybrid
dodano: 2020-02-06 08:44:20, dodał: Redakcja, źródło: Fiat (Fiat Chrysler Automobiles)

Fiat wprowadza do najpopularniejszych modeli zelektryfikowany układ napędowy. Już w lutym zadebiutuje ikona - Fiat 500 Hybrid, w marcu ofertę włoskiej marki wzbogaci Fiat Panda Hybrid.

Wybór modeli stanowiących pierwszy krok na drodze do elektryfikacji gamy marki Fiat nie jest przypadkowy, bowiem Fiat 500 i Fiat Panda, choć są odzwierciedleniem zupełnie różnych podejść do samochodów miejskich, od lat są liderami w swoim segmencie. Kultowa 500-tka nawiązująca designem do historycznego poprzednika przeznaczona jest dla klientów ceniących indywidualność. Panda jest przedstawicielem typowego miejskiego 5-drzwiowego samochodu.

Sercem wersji "Hybrid" jest nowy "miękki" układ hybrydowy (Mild Hybrid) składający się z litrowego, benzynowego, 3-cylindrowego silnika z rodziny FireFly połączonym z rozrusznikiem-generatorem BSG (Belt integrated Starter Generator) i baterią litową. Ciekawostką jest, że BSG zasilany jest 12-woltową instalacją.

Fiat 500 Hybrid Launch Edition
Fiat 500 Hybrid Launch Edition


Spalinowa jednostka oferuje 70 KM (51 kW) mocy maksymalnej osiąganej przy 6000 obr./min, i 92 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 3500 obr./min. przekazywanego poprzez najnowszą wersję sześciostopniowej manualnej skrzyni biegów na przednią oś. Silnik charakteryzuje się wysokim stopniem sprężania 12:1, co przekłada się na lepszą wydajność cieplną. Elektryczny system BSG zamontowany bezpośrednio na silniku obsługiwany jest przez pasek, który napędza również mechanizmy pomocnicze. BSG odzyskuje energię podczas zwalniania i hamowania, przekazując ją do akumulatora litowego o pojemności 11 Ah, Następnie zmagazynowana energia wykorzystywana jest do ponownego uruchomienia silnika w trybie Stop&Start i wspomagania go podczas przyspieszania.

Fiat Panda Hybrid Launch Edition
Fiat Panda Hybrid Launch Edition


W porównaniu do jednostki o podobnych osiągach - 1.2 Fire o mocy 69 KM, układ Mild Hybrid redukuje zużycie paliwa i emisję CO2 w granicach 20-30% dla Pandy Cross.

Wyróżnikiem nowych modelu jest napis „Hybrid" z tyłu oraz logo w kształcie litery „H" na środkowym słupku. W wersji specjalnej samochody malowane są nowym lakierem w odcieniu zieleni „Dewdrop".

Wnętrze wyróżnia się nową tapicerką częściowo wykonaną z przędzy - SEAQUAL®YARN - uzyskiwanej z plastiku pochodzącego z recyklingu: 10% plastiku pochodzi z oczyszczania mórz, a 90% z lądu.

500 i Pandę Hybrid Launch Edition można już zamówić w Salonach Fiata na terenie całej Europy.

Komentarze

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL