| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Elektryczny SUV w stylu coupé: Audi e-tron Sportback
dodano: 2020-04-11 10:19:05, dodał: Redakcja, źródło: Audi

Pierwszy elektryczny model spod znaku czterech pierścieni Audi e-tron doczekał się brata – eleganckiego SUV-a utrzymanego w sportowym charakterze – pierwszy model typu Sportback napędzany siłą energii elektrycznej. Model trafi na rynek europejski wiosną 2020 roku z fabryki w Brukseli.

Audi e-tron Sportback czerpie ze swojego starszego brata wszystkie zalety przestronnego SUV-a. Wymiary zewnętrzne pozostały niezmienione: długość wynosi 4901 mm, szerokość 1935 mm, wysokość 1616 mm oraz rozstaw osi równy 2829 mm. Zmieniła się natomiast sylwetka samochodu płasko rozciągający się nad potężnym nadwoziem dach typowo dla modeli coupé stromo opada przechodząc w pokrywę bagażnika. Linia okien zaś tuż za tylnymi drzwiami ostro unosi się do góry podkreślając sportowe zacięcie modeli Sportback.

Audi e-tron Sportback 55 quattro
Audi e-tron Sportback 55 quattro


Szczególny charakter modelu podkreślony został w wersji S-line, która standardowo otrzymała 20-calowe felgi, sportowe pneumatyczne zawieszenie, bardziej drapieżny zderzak przedni, w tylnej części spoiler oraz efektowny dyfuzor rozciągający się na całej szerokości pojazdu. Dodatkowo wersja S-line posiada lakierowane listwy nadkoli, progi drzwi, zderzaki i lusterka zewnętrzne.

Nowa odmiana uzyskała znakomitą jak na SUV-a wartość współczynnika oporu powietrza równą 0,25. Tak dobry wynik Audi e-tron Sportback zawdzięcza bryle nadwozia w stylu coupe oraz... opcjonalnym wirtualnym lusterkom zewnętrznym S-line. Dzięki temu zasięg na jednym ładowaniu w modelu 55 quattro wynosi aż 444 km!

Audi e-tron Sportback 55 quattro
Audi e-tron Sportback 55 quattro


Jak działają wirtualne lusterka zewnętrzne? W niewielkich rozmiarów wspornikach w kształcie skrzydła zainstalowano małe kamery, z których obraz wyświetlany jest na wyświetlaczach OLED między deską rozdzielczą a drzwiami stanowiąc integralną część deski rozdzielczej rozciągającej się od drzwi do drzwi. Najważniejsze informacje dotyczące jazdy kierowca otrzymuje za pomocą 12,3-calowego cyfrowego zestawu zegarów. W centralnej części dwa dotykowe wyświetlacze skierowane w stronę zapewniają obsługę systemów pokładowych oraz multimediów. Górny 12,1-calowy ekran obsługuje system informacyjno-rozrywkowy, telefon, nawigacje i ustawienia e-tron. Mniejszy dolny wyświetlacz 8,6 calowy służy do wprowadzania tekstu oraz do obsługi funkcji komfortu i klimatyzacji. W zależności od linii wyposażenia wnętrze wyścielone jest starannie dobranymi materiałami. Wnętrze przystosowane jest dla pięciu osób mogących podróżować w komfortowych warunkach, dodatkowo zabierając 615 litrów bagażu. W porównaniu do modelu e-tron pasażerowie tylnych siedzeń mają do dyspozycji mniej miejsca o 20 mm.

Audi e-tron Sportback 55 quattro
Audi e-tron Sportback 55 quattro


Jednostki napędowe Audi e-tron Sportback odziedziczył po starszym bracie, a więc do wyboru mamy dwa warianty. Pierwszy oznaczony 50 quattro – oferuje moc 313 KM (230 kW) i 540 Nm momentu obrotowego, akumulator o pojemności 71 kWh – oferując zasięg do 345 km, oraz 190 km/h prędkości maksymalnej, oraz sprint do setki w czasie 6,8 sekundy. Mocniejszy wariant 55 quattro – oferuje 413 KM (265 kW) mocy i 561 Nm momentu obrotowego, a w połączeniu z akumulatorem 95 kWh zasięg aż do 444 km, oferując wysokie osiągi – prędkość maksymalną 200 km/h oraz przyspieszenie do setki w 5,7 sekundy!

Oba warianty występują wyłącznie z napędem elektrycznym quattro na wszystkie koła, dającym wyjątkową przyczepność i dynamikę w każdym terenie. Głównie za napęd odpowiada tylny silnik elektryczny, ale w sytuacji gdy potrzeba większej mocy natychmiastowo aktywowana jest przednia jednostka. Napęd quattro identycznie zachowuje się również przed poślizgiem w oblodzonych warunkach, czy podczas szybkiego pokonywania zakrętów. Dodatkowo na pewność prowadzenia wpływ mają dwa kluczowe elementy – niski środek ciężkości oraz proporcjonalny rozkład masy na osie w stosunku 50:50.

Ponad 400 km zasięgu zachęca więc do pokonywania dłuższych tras, a gdy okaże się, że to za mało – w czasie 30 minut możemy uzupełnić aż 80 procent pojemności – wykorzystując ładowarkę DC o mocy 150 kW dla Audi e-tron Sportback 55 quattro, lub 120 kW dla modelu e-tron Sportback 50 Quattro.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL