| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Powiew miejskiej świeżości - Kia Rio po liftingu
dodano: 2020-06-17 18:39:54, dodał: Redakcja, źródło: Kia Media

Koreańska propozycja miejskiego hatchback-a trzy lata po premierze przechodzi modernizację. Zmienia się stylistyka nadwozia i wnętrze, rozbudowana zostaje gama systemów bezpieczeństwa, a multimedia zyskują nowy wymiar. Odświeżona paleta wydajniejszych jednostek napędowych Kia Rio wzbogacona została o układ napędow typu mild-hybrid. Dzięki temu model ma wyróżnić się na tle konkurencji.

Rio jest ważnym samochodem dla marki Kia nie tylko w Europie, ale również na świecie. Dla wielu kierowców to pierwszy model marki Kia w życiu.

Emilio Herrera - Dyrektor Operacyjny Kia Motors EuropeZ zewnątrz nowe Rio otrzymało kilka lekkich modyfikacji. W przedniej części nadwozia charakterystyczna osłona chłodnicy jest węższą niż wcześniej, skomponowana do nowego zderzaka, który jest szerszy i nieco niżej osadzony. W niektórych wersjach wyposażenia Rio otrzymuje nowe LEDowe reflektory ze światłami do jazdy dziennej. W obejmującej 9 kolorów palecie lakierów debiutują dwa nowe: Szary Perennial i Niebieski Sporty. Również gama felg aluminiowych rozbudowana została o ośmioramienną 16-calową propozycję.

Zmodernizowane wnętrze ma przenieść nas do modeli wyższych klas – poprzez zastosowanie materiałów lepszej jakości, oraz rozbudowane technologie. Debiutuje 8-calowy panoramiczny ekran dotykowy do obsługi systemu audio i nawigacji satelitarną. Nowy system oferuje możliwość podłączenia przez Bluetooth dwóch urządzeń mobilnych – jednego jako telefon obsługiwany przez zestaw głośnomówiący oraz z dostępem do multimediów, drugiego wyłącznie do korzystania z multimediów. Ekran systemu można dostosować za pomocą widżetów, aby kontrolować różne funkcje samochodu w tym samym czasie. Absolutną nowością w nowej Kia Rio jest system UVO Connect drugiej generacji zapewniający dostęp do m.in. informacji o ruchu drogowym, prognozy pogody, czy nawet... cen paliw. Atutem nowego systemu jest funkcja rozpoznawania głosu, która pozwala wydawać wiele poleceń bez odrywania rąk od kierownicy – niestety język polski jest niedostępny.

Kia Rio facelifting 2020 - wnetrze
Kia Rio facelifting 2020 - wnetrze


W dziedzinie systemów wspomagających i bezpieczeństwa Kia Rio również przekracza progi wyższych klas. Na liście wyposażenia znajdzie się chociażby system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów, asystent utrzymania pasa ruchu, system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy i system monitorowania martwego pola w lusterkach. W zależności od wersji dostępne jest również rozpoznawanie znaków drogowych, aktywny tempomat z automatyczną regulacją odległości i asystent jazdy w korku.

W gamie jednostek napędowych debiutuje nowy silnik z rodziny „Smartstream” z zaawansowanym systemem zmiennego sterowania czasem otwarcia zaworów w sposób płynny (Continuously Variable Valve Duration – CVVD), pozwalający na płynne przełączanie silnika między różnymi cyklami spalania w zależności od obciążenia. Wersje o mocy 100 KM i 120 KM zastępują dotychczas stosowane 1,0-litrowe silniki T-GDI.

Zupełną nowością jest rodzina układów napędowych EcoDynamics+. To połączenie nowej jednostki napędowej 1.0 T-GDi „Smartstream” z 48V układem typu mild-hybrid. Osiągi spalinowej jednostki wspomaga MHSG - Mild-Hybrid Starter-Generator połączony z wałem korbowym silnika za pomocą paska. W zależności od sytuacji pracuje w trybie „generator” - odzyskując energię podczas hamowania, która później zostanie użyta w trybie „silnik” podczas przyspieszania wspomagając jednostkę benzynową. Dzięki temu udaje się ograniczyć emisję CO2 nawet o 10% (w cyklu mieszanym, NEDC). Jednostka EcoDynamics+ współpracuje z nową inteligentną mechaniczną skrzynię biegów (iMT) z elektrycznie sterowanym sprzęgłem.

Kia Rio GT-Line facelifting 2020
Kia Rio GT-Line facelifting 2020


W ofercie pozostaną również zmodernizowana 1,2-litrowa, wolnossąca jednostka benzynowa z wtryskiem paliwa typu Dual Port o mocy 84 KM.

Szczegółowe dane dotyczące osiągów, zużycia paliwa i emisji CO2 producent przedstawi bliżej daty rozpoczęcia sprzedaży auta, która w Europie rozpocząć się ma w trzecim kwartale 2020 roku.

Jedyne co się nie zmienia od lat to standardowa gwarancja producenta na 7 lat lub 150 000 km.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL