| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Odświeżona Cupra Ateca
dodano: 2020-06-26 12:18:49, dodał: Redakcja, źródło: Seat Media

Cupra jest jedną z najmłodszych marek samochodowych. Powstała poprzez wydzielenie ze struktury SEAT-a sportowej dywizji. Pierwszy model sygnowany nową marką zadebiutował w 2018 roku. Była to Cupra Ateca - kompaktowy SUV o sportowym zacięciu bazujący na modelu macierzystej marki o tej samej nazwie. Tydzień temu SEAT zaprezentował odświeżoną wersję modelu ATECA. Teraz kolej na modernizację Cupry.

Usportowioną wersję modelu Ateca nieco wydłużono - długość całkowita wzrosła o 10 mm do 4386 mm, obniżono o 2 mm do 1599 mm. Pojawiły się nowe reflektory przednie w technologii Full LED, nowe LEDowe tylne lampy z dynamicznymi kierunkowskazami. Całość zmian podkreślono srebrnymi i miedzianymi detalami. Do wyboru mamy 6 rodzajów felg – w tym specjalne Sports Black oraz Copper i 6 lakierów.

Cupra Ateca (2020)
Cupra Ateca (2020)


Premiera modelu Ateca określiła moment wejścia CUPRY na rynek jako oddzielnej marki. Szybko okazało się, że to początek historii wielkiego sukcesu.

Wayne Griffiths - CEO CUPRYZmiany we wnętrzu ukierunkowano na zwiększenie komfortu. Standardowo na wyposażeniu otrzymujemy przednie fotele kubełkowe, nowa jest również kierownica wyposażona w przyciski zapłonu oraz wyboru trybu jazdy, zmodernizowane zostały aluminiowe sportowe pedały. Poprawiono użyteczność łopatek skrzyni biegów przy kierownicy poprzez powiększenie ich, dzięki czemu zmiana biegów stała się łatwiejsza i bardziej płynna.

Cupra Ateca (2020)
Cupra Ateca (2020)


Wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala można spersonalizować wybierając wyświetlane parametry jazdy czy informacje z systemu multimedialnego. System multimedialny i nawigacji może być obsługiwany poprzez 9,2-calowy dotykowy ekran lub za pomocą głosu. Zastosowanie technologii idzie znacznie dalej – dzięki aplikacja Connect otrzymujemy zdalny dostęp do takich danych jak informacja o miejscu zaparkowania auta, zapalonych światłach czy niedomkniętych drzwiach lub... o przekroczeniu prędkości przez użytkownika użyczonego auta.

Cupra Ateca (2020)
Cupra Ateca (2020)


Tym co wyróżnia model Ateca od Cupry jest jednostka napędowa – tutaj dwulitrowe benzynowe TSI daje nam do dyspozycji 300 KM (220 kW) mocy i 400 Nm momentu obrotowego współpracujące z dwusprzęgłową, siedmiobiegową skrzynią DSG i napędza cztery koła. W takiej konfiguracji można poczuć sportowe emocje – setkę osiągając w 4,9 sekundy, maksymalnie rozpędzając się do 247 km/h. Pamiętajmy jednak o tym, że to nadal SUV... Oczywiście zmodyfikowane zostało zawieszenie oraz układ hamulcowy – od Brembo.

Cupra Ateca (2020)
Cupra Ateca (2020)


Zmodernizowana Cupra Ateca produkowana będzie w czeskiej fabryce w Kvasinach, na rynek trafi w drugiej połowie 2020 roku.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL