| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Audi SQ7 i Audi SQ8 z widlastą ósemką!
dodano: 2020-07-16 16:54:06, dodał: Redakcja, źródło: Audi

Poprzez wyśrubowane normy emisji producenci wprowadzają coraz mniejsze jednostki spalinowe, a z oferty znikają kolejne potężne ośmiocylindrowe motory. Dla miłośników V8 Audi przygotowało dwa modele – SQ7 i SQ8 z nowoczesnym czterolitrowym silnikiem TFSI. To krok w stronę benzynowych jednostek napędowych o wysokich osiągach.

Na jesieni 2020 roku w modelach Audi SQ7 i Audi SQ8 zadebiutuje nowy silnik benzynowy z rodziny TFSI. Posiada osiem cylindrów w układzie widlastym o łącznej pojemności prawie czterech litrów. Dzięki zastosowaniu dwóch turbosprężarek generuje 507 KM (373 kW) mocy i potężne 770 Nm momentu obrotowego przekazywanego poprzez ośmiostopniową skrzynię tiptronic do stałego napędu na cztery koła quattro. Potężne SUV-y spod znaku czterech pierścieni rozpędzają się do setki w nieco ponad cztery sekundy (4,1 s.) osiągając prędkość maksymalną 250 km/h – ograniczoną elektronicznie. Dla poprawy właściwości jezdnych oba modele wyposażone są w adaptacyjne sportowe zawieszenie pneumatyczne z kontrolowanymi amortyzatorami i skrętnymi czterema kołami ułatwiającymi manewrowanie.

Audi SQ8
Audi SQ8


Audi SQ7 standardowo stoi na 20-calowych kołach, które w opcji mogą mieć nawet 22 cale. SQ8 startuje od 21 cali opcjonalnie dochodząc nawet do 23-calowych obręczy.

Aby sprostać wymogom ekologicznym nowe 4.0 TFSI wyposażone jest w system cylinder on demand, który w celu oszczędności paliwa czasowo wyłącza cztery cylindry, gdy spada zapotrzebowanie na moc.

Jak więc wygląda spalanie?

W obu modelach SQ7 i SQ8 średnie zużycie paliwa kształtuje się na poziomie 12.0 – 12.1 litra benzyny na 100 kilometrów przy średniej emisji CO2 w okolicach 276 g/km.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL