| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Ruszyła produkcja nowej Kii Sorento
dodano: 2020-07-22 21:15:53, dodał: Redakcja, źródło: Kia Media

Najważniejsza premiera roku koreańskiego producenta opuszcza linię produkcyjną zakładu w Hwasung w Korei. Na jednej linii powstają wszystkie warianty nowego Sorento: z silnikiem benzynowym, Diesla i po raz pierwszy w historii modelu – z napędem hybrydowym.

Największy przedstawiciel SUV-ów koreańskiej marki na rynku europejskim – Kia Sorento – w marcu zadebiutował w zupełnie nowej czwartej odsłonie. Podczas osiemnastoletniej obecności na rynku model dojrzał stając się przestronnym, stylowym i nowoczesnym samochodem, który z dumą nosi określenie flagowego.

Ewolucja Sorento w ciągu ostatnich 18 lat odzwierciedla ewolucję marki Kia jako całości. Podczas gdy samochód został pierwotnie wprowadzony na rynek w 2002 roku jako użytkowy pojazd terenowy, Sorento czwartej generacji został przekształcony w coś bardziej pożądanego.

Emilio Herrera - dyrektor operacyjny Kia Motors EuropeNowa Kia Sorento
Nowa Kia Sorento


Gdy spojrzymy na czwarte wydanie widzimy ostrzejsze linie, nowe proporcje dzięki czemu Sorento prezentuje się okazale. A wszystko dzięki temu czego nie widać - średniej wielkości platformie SUV nowej generacji Kia pozwalającej zmaksymalizować przestrzeń pasażerską i bagażową oraz zaoferować zelektryfikowany układ napędowy. Ale napędom przyjrzymy się nieco później.

Nowe Sorento mierzy 4810 mm długości, 1900 mm szerokości, 1700 mm wysokości. W porównaniu do poprzednika zyskuje po kilka milimetrów w każdą stronę najwięcej jednak w rozstawie osi + 35mm (do 2815 mm) co w połączeniu z krótszymi zwisami po pierwsze pozytywnie wpłynęło na proporcje gdy patrzymy z boku, a po drugie maksymalizuje przestrzeń wewnątrz pojazdu.

Nowa Kia Sorento
Nowa Kia Sorento


Przednia część charakterystyczna dla modeli koreańskiej marki z nieco zmienionym „tygrysim nosem”, który jest szerszy i zachodzi na LED-owe reflektory wyglądające niczym „tygrysie oko”. Z tyłu - pionowe lampy tylne, zderzak tylny podkreślający podwójnymi rurami wydechowymi dynamizm modelu. Zwieńczeniem jest napis Sorento umieszczony centralnie na tylnej klapie pod tablicą rejestracyjną. Pozytywnie na wygląd wpływają również maksymalnie 20-calowe felgi aluminiowe.

Nowa Kia Sorento
Nowa Kia Sorento


Przechodząc do wnętrza – jak przystało na tej klasy SUV-a najwyższej jakości materiały wykończeniowe przeplatają się z technologią. Potężna ilość miejsca w której wygospodarowano trzy rzędy siedzeń dla siedmiu osób i 187 litrów na bagaże. W wersji hybrydowej „strata” przestrzeni bagażowej jest niemal niezauważalna i wynosi 8 litrów. W konfiguracji pięciomiejscowej przestrzeń na bagaże wzrasta do 821 litrów.

Nowa Kia Sorento
Nowa Kia Sorento


Atrakcyjne wnętrze wyposażone zostało w dwa ekrany: tuż przed kierowcą 12,3 calowy cyfrowy zestaw wskaźników, a w centralnej części deski rozdzielczej przenoszący nas do świata rozrywki dotykowy ekran systemu multimedialnego o przekątnej 10,25-cala. Ekskluzywne wykończenie skórzaną tapicerką Nappa, satynowymi wytłaczanymi powierzchniami z metalowymi detalami wykończenia. Zwiększenie przyjemności i nastroju we uzyskamy dzięki delikatnemu oświetleniu Mood rozciągającemu się pod deską rozdzielczą i wykończeniem drzwi oraz opcjonalnemu systemowi dźwięku przestrzennego BOSE®.

Nowa Kia Sorento
Nowa Kia Sorento


Wśród tradycyjnych źródeł napędu w Kia Sorento czwartej generacji znalazł się nowy czterocylindrowy silnik wysokoprężny „Smartstream” o pojemności 2151 cm3 oferujący 202 KM (149 kW) mocy i 440 Nm momentu obrotowego przekazywanego na ośmiobiegową dwusprzęgłową skrzynię biegów.

Nowością jest zastosowanie po raz pierwszy w Sorento hybrydowego układu napędowego będącego połączeniem 1,6-litrowego turbodoładowanego silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny, silnika elektrycznego i pakietu akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 1,49 kWh. Sorento Hybrid oferuje moc systemową równą 230 KM (169 kW) i 350 Nm momentu obrotowego przekazywanego na sześciobiegową automatyczną skrzynię biegów i... 2 lub 4 koła.
Nowa Kia Sorento
Nowa Kia Sorento


Debiutujący w 2020 roku model, aby wyróżnić się na tle konkurencji musi posiadać bogate wyposażenie ponoszące bezpieczeństwo i liczne systemy wsparcia. Kia Sorento otrzymuje ulepszoną gamę systemów wspomagania dzięki czemu komfort kierowcy znacząco wzrasta. Na liście wyposażenia znalazł się asystent przeciwkolizyjny reagujący na pieszych, rowerzystów i inne pojazdy – wykrywający ruch podczas skrętu na skrzyżowaniu. Dodatkowo nowe Sorento może monitorować martwe pole by uniknąć kolizji, asystować w utrzymaniu pasa ruchu utrzymując bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego w zakresie prędkości do 180 km/h, dodatkowo wspieranym przez inteligentny tempomat z funkcją Stop & Go.

Przy parkowaniu i manewrowaniu również do dyspozycji mamy mnóstwo asystentów – od monitora cofania z asystentem unikania kolizji podczas parkowania wstecznego z wykrywaniem ruchu poprzecznego, aż po... zdalnego inteligentnego asystenta parkowania pozwalającego na zdalne opuszczanie samochodu z miejsca parkingowego z przodu i z tyłu za pomocą pilota.

A jeżeli już dojdzie do zdarzenia dla poprawy bezpieczeństwa nowe Sorento otrzymało maksymalnie siedem poduszek powietrznych z dodatkową przednią środkową poduszką zaprojektowaną tak, aby kierowca i pasażer nie zderzyli się głowami. Multi-Collision Brake Kia automatycznie włącza hamulce pojazdu po wystrzale poduszek powietrznych chroniąc pasażerów przed wtórnymi uderzeniami.

Na rynku europejskim nowa Kia Sorento zadebiutuje w trzecim kwartale 2020 r. jak zawsze z siedmioletnią gwarancją Kia do przebiegu 150 000 km w standardzie.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL