| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Fiat Scudo: powrót czwartego bliźniaka
dodano: 2022-01-09 17:37:41, dodał: Redakcja, źródło: Fiat Proffesional (Fiat Chrysler Automobiles)

Współpraca Fiata z PSA na rynku samochodów samochodów dostawczych trwa nieprzerwanie od 40 lat. Na początku lat 80-tych wspólnie produkowano tzw. trojaczki z Sevel: Fiata Ducato, Peugeota Boxera (początkowo J5) i Citroen-a Jumper-a (początkowo C25). W 1994 na rynek trafił drugi owoc tej współpracy – średni samochód dostawczy oferowany jako Fiat Scudo, Peugeot Expert i Citroen Jumpy. Jednak w 2016 roku Włosi wycofali się z tego przedsięwzięcia wprowadzając opartego na Renault Traffic – Fiata Talento – następce modelu Scudo. Wraz z początkiem 2022 roku Fiat Scudo znów powraca!

Nowa odmiana Fiata Scudo wraca do korzeni. Podobnie jak poprzednicy – po raz kolejny będzie to model bliźniaczy z Expertem i Jumpy. Podobnie jak jego bracia dostępny będzie z dwoma rozstawami osi i trzema długościami nadwozia.

NOwy Fiat Scudo
NOwy Fiat Scudo


Podobnie do swoich braci nowy Fiat Scudo dostępny będzie z napędem całkowicie elektrycznym. Sprawdzona jednostka o mocy 136 KM (100 kW) oferowana będzie z dwoma wariantami akumulatorów trakcyjnych - 50 lub 75 kWh – oferując zasięg do 330 km (WLTP).

NOwy Fiat Scudo
NOwy Fiat Scudo


Oferta jednostek napędowych obejmie również cztery warianty silników wysokoprężnych. Ofertę rozpoczyna 1,5 litrowa jednostka współpracująca z 6-biegową skrzynią manualną w dwóch wariantach mocy 102 i 120 KM. Dalej wybierać możemy z dwóch wariantów silnika 2,0, który w słabszej wersji o mocy 145 KM dostępny będzie z 8-biegową skrzynią manualną lub automatyczną, zaś w mocniejszej o mocy 177 KM wyłącznie z automatem.

NOwy Fiat Scudo
NOwy Fiat Scudo


Pod względem jakości prowadzenia nowy Fiat Scudo nie będzie ustępował samochodom osobowym. Pomimo dużej przestrzeni ładunkowej udało się zachować kompaktowe wymiary. Zaś w nowoczesnej ergonomicznej kabinie poczujemy się komfortowo, a bogate wyposażenie i szereg systemów wspomagania będą dbały by nic tego poczucia nie zaburzało.

NOwy Fiat Scudo
NOwy Fiat Scudo


Wśród systemów wspomagających na pokładzie nowego Fiata Scudo znajdziemy m.in. system automatycznego rozpoznawania znaków drogowych, system automatycznego hamowania awaryjnego aktywowany w momencie wystąpienia wysokiego ryzyka kolizji czy system ostrzegający kierowcę o zjeżdżaniu z pasa ruchu.

NOwy Fiat Scudo
NOwy Fiat Scudo


Nowy Fiat Scudo zadebiutuje na rynku na początku 2022 roku. Kilka tygodni później planowany jest powrót kolejnego modelu - Fiat Ulysse – który będzie osobową odmianą nowego Fiata Scudo.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL