| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Nadchodzi koniec spalinowych modeli Audi
dodano: 2022-12-21 09:56:35, dodał: Redakcja, źródło: Audi

Niemiecki producent nakreślił plany na najbliższą przyszłość. Mogą się one nie spodobać fanom silników spalinowych, bowiem mają zniknąć one z oferty producenta. I choć wydaje się to mało realne zamykanie spalinowego rozdziału rozpocznie się już za niespełna 4 lata.

Jesteśmy świadkami końca motoryzacji jaką znaliśmy do tej pory. Od kilkunastu lat świat walczy się z globalnym ociepleniem, które jest następstwem emisji gazów cieplarnianych. Na celowniku znalazła się cała branża motoryzacyjna. Poprzez wprowadzanie nowych coraz bardziej surowych norm rozpoczęto eliminację najbardziej szkodliwych dla środowiska jednostek napędowych. W ostatniej dekadzie wprowadzono surową normę emisji spalin EURO 6, którą muszą spełniać wszystkie nowe samochody w Europie od 2015 roku. W ciągu siedmiu lat obowiązywania aktualizowano ją 6 razy... To zmusiło producentów do zmiany strategii. Od kilku lat najwięksi europejscy gracze na rynku zaczęli stawiać na samochody elektryczne. Choć brzmi to jak abstrakcja – Audi ogłosiło całkowite odejście od silników spalinowych i to już w ciągu najbliższych lat.

Plan całkowitego pożegnania się z silnikami spalinowymi zakłada, że od 2026 roku Audi będzie prezentować, a następnie wprowadzać do produkcji wyłącznie modele w pełni elektryczne. W praktyce oznacza to, że wielce prawdopodobne jest, iż nie poznamy już następców niektórych spalinowych modeli – np. zaprezentowanej w 2020 roku najnowszej odsłony Audi A3.

Audi A3 może być jednym z modeli spalinowych, którego nie poznamy już następcy
Audi A3 może być jednym z modeli spalinowych, którego nie poznamy już następcy


Dodatkowo należy podkreślić fakt, iż cykl życia każdego modelu na liniach produkcyjnych trwa kilka lat – co w efekcie spowoduje, że stopniowo wycofywane będą starsze modele do 2033 roku, kiedy to fabrykę opuści ostatni spalinowy egzemplarz Audi...

Oznacza to więc koniec pewnej epoki, a na pewno motoryzacji jaką dziś znamy.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL