| kontakt
Najczęściej czytane:
Nowe BMW M3
dodano: 2018-11-19 14:16:20, dodał: Redakcja, źródło: BMW

Na Auto Show 2018 w Los Angeles BMW prezentuje usportowione wcielenie limuzuny BMW M340i xDrive. Co kryje się w nowej BMW M? Sześciocylindrowy rzędowy silnik benzynowy, układ jezdny M, sportowy mechanizm różnicowy M oraz inteligentny napęd na cztery koła. Planowane wejście na rynek amerykański i europejski - lipiec 2019 r.

Sercem nowego BMW M340i xDrive jest trzylitrowa, turbodoładowana, sześciocylindrowa jednostka oferująca nową jakość w zakresie osiągów, reakcji, wchodzenia na obroty, kultury pracy i wydajności, typowych dla sześciocylindrowych silników rzędowych BMW. Generuje 374 KM (275 kW) mocy oraz 500 Nm momentu obrotowego - to wzrost o 48 KM (35 kW) i 50 Nm w porównaniu do najmocniejszego oferowanego wcześniej BMW serii 3. W rezultacie samochód wyraźnie zyskał na sportowej drapieżności. BMW M340i xDrive Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,4 s – o pół sekundy szybciej niż topowy model poprzedniej generacji BMW serii 3 Limuzyna.

Oddawaniu mocy i przyrostowi prędkości towarzyszy charakterystyczne brzmienie sześciocylindrowego silnika rzędowego, które dzięki sportowemu układowi wydechowemu M jeszcze bardziej zyskuje na wyrazistości. Układ wydechowy z regulowanymi przepustnicami generuje niezwykle soczyste brzmienie – szczególnie w trybach SPORT i SPORT+ aktywowanych przełącznikiem właściwości jezdnych. Dźwięk towarzyszący dynamicznemu oddawaniu mocy silnika jest również wyraźnie słyszalny wewnątrz BMW M340i xDrive Limuzyna. Dwudrożny sportowy układ wydechowy M wyposażony jest w dwa benzynowe filtry cząstek stałych, dzięki czemu BMW M340i xDrive Limuzyna spełnia wymagania normy emisji Euro 6d-TEMP. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 7,5 l/100 km, a emisja CO2 172 g/km.

BMW M340i xDrive Limuzyna wyposażone jest standardowo w 8-stopniową sportową skrzynię Steptronic najnowszej generacji, która charakteryzuje się m.in. zoptymalizowanym układem sterowania hydraulicznego i niezwykle wysoką dynamiką zmiany biegów. Krótkie przełożenia dla niższych biegów poprawiają przyspieszenie, a do maksymalnych przyspieszeń ze startu zatrzymanego można korzystać z funkcji Launch Control. Łopatki na kierownicy ułatwiają ręczny wybór biegów w dowolnym momencie.

Inteligentny napęd na cztery koła zastosowany w BMW M340i xDrive Limuzyna zapewnia maksymalną trakcję, zwinność i stabilność pojazdu poprzez całkowicie adaptacyjny rozdział mocy na przednią i tylną oś. Większa transmisja napędu na tył w układzie BMW xDrive sprzyja typowym dla BMW wrażeniom z jazdy, szczególnie w trybach SPORT i SPORT+. Większe przeniesienie mocy na tylne koła zwiększa zwinność na zakrętach.

Ponadto BMW M340i xDrive Limuzyna jest standardowo wyposażone w sportowy mechanizm różnicowy M. Elektronicznie sterowana, w pełni zmienna szpera tylnej osi nie tylko wyraźnie zwiększa trakcję, ale również stabilność i zwinność pojazdu.

Koncepcja układu jezdnego w nowym BMW serii 3 Limuzyna oferuje idealne warunki do sportowej jazdy. Elementy przedniej osi z dwuprzegubowymi kolumnami resorującymi i pięciowahaczowej osi tylnej, które zostały zoptymalizowane pod względem masy i sztywności, zwiększają dynamikę pokonywania zakrętów i precyzję prowadzenia, podobnie jak większy rozstawy i optymalne kąty pochylenia kół. Oprócz niższego o 10 mm zawieszenia standardowy sportowy układ jezdny M w BMW M340i xDrive Limuzyna oferuje też elastokinematykę M oraz nową funkcję sterowania amortyzatorami zależnie od skoku. Opcjonalnie dostępny jest również adaptacyjny układ jezdny M z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami.

W połączeniu ze sportowym układem jezdnym M i sportowym adaptacyjnym układem jezdnym M oferowany jest sportowy adaptacyjny układ kierowniczy, który ułatwia zwinną jazdę na zakrętach i oferuje doskonałe wyczucie jazdy, jak również spontaniczną i precyzyjną reakcję.

Skuteczne hamowanie zapewniają sportowe hamulce M (również wyposażenie standardowe) łączące niezwykle sportowe zestrojenie z krótkim skokiem pedału i wyraźnym punktem nacisku. Hamulce sportowe M wyróżnia bardziej bezpośrednie działanie, a także inna konfiguracja obejmująca czterotłoczkowe zaciski stałe i tarcze o średnicy 348 mm z przodu oraz jednotłoczkowe zaciski pływające i tarcze o średnicy 345 mm z tyłu. Lakierowane na niebiesko zaciski są opatrzone logo M. Standardowe 18-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich oferowane są z oponami mieszanymi. Z przodu montowane są opony w rozmiarze 225/45 R 18, a z tyłu w rozmiarze 255/40 R 18. Opcjonalnie dostępne są również 19-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich w dwóch wzorach oraz 19-calowe obręcze kół BMW Individual ze stopów lekkich, również wyposażone w opony mieszane. 19-calowe obręcze kół M oferowane są z oponami High Performance umożliwiającymi bardzo efektywne przenoszenie sił wzdłużnych i poprzecznych.

Doskonałe osiągi nowego BMW M340i xDrive Limuzyna znajdują odzwierciedlenie w specyficznej dla tego modelu stylistyce i wyposażeniu. Pas przedni, progi i pas tylny optymalizują zarówno dopływ powietrza chłodzącego, jak i aerodynamikę. Unikatowe elementy stylistyczne to m.in. siatkowy grill atrapy chłodnicy BMW, tylny spojler w kolorze karoserii oraz trapezoidalne końcówki rur wydechowych. Ekskluzywny wygląd pojazdu uzupełniają lusterka zewnętrzne, listwy wlotów powietrza, przednie powierzchnie „nerek” BMW, końcówki rur wydechowych i nazwa modelu w metalizowanym kolorze Cerium Grey.

Wewnątrz samochodu intensywną radość z jazdy gwarantują sportowe fotele z tapicerką M z Sensateku i alcantary, antracytowa podsufitka BMW Individual, skórzana kierownica M z łopatkami zmiany biegów oraz listwy ozdobne z aluminium Tetragon. Na cyfrowym zestawie wskaźników widnieje napis „M340i”. Kolejną ekskluzywną cechą stylistyczną BMW M340i xDrive Limuzyna są listwy progowe przednich drzwi z nazwą modelu.

Przeczytaj również

Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL