| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
SEAT el-Born - pierwszy elektryczny SEAT
dodano: 2019-03-04 10:36:34, dodał: Redakcja, źródło: Seat Media

Wychodząc naprzeciw potrzebom i wyzwaniom niskoemisyjnej przyszłości, SEAT prezentuje pierwszy w pełni elektryczny model el-Born. Innowacyjny samochód hiszpańskiej marki łączy w sobie kluczowe rozwiązania i technologie, które będą przyszłością motoryzacji: napęd elektryczny, system autonomicznej jazdy, potrzeby shared-mobility oraz łączność z siecią.

SEAT el-Born to pierwszy w 100% elektryczny pojazd zbudowany na platformie MEB zaprojektowanej przez Volkswagena. Samochód przyjął nazwę jednej z najbardziej ikonicznych dzielnic Barcelony, która stała się źródłem inspiracji dla projektantów i inżynierów z SEAT-a. Projekt el-Born – auta o sportowym charakterze, naszpikowanego najnowocześniejszą technologią – narodził się i został rozwinięty w stolicy Katalonii. Produkcja seryjna rozpocznie się w 2020 roku w niemieckim Zwickau.
SEAT el-Born
SEAT el-Born

Sercem pojazdu jest 204-konny silnik elektryczny zasilany zestawem akumulatorów o wydajności 62 kWh. Dzięki tym parametrom, zasięg el-Born wydłuża się do 420 km (wg WLTP), a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7,5 sekundy. Z kolei specjalnie zaprojektowana ładowarka pozwala na naładowanie akumulatorów do 80% w 47 minut. Połączenie dynamiczności z praktycznymi rozwiązaniami to znak rozpoznawczy SEAT-a.

Mobilność podlega ciągłym zmianom, a wraz z nią ewoluują nasze samochody. SEAT stoi na czele tych zmian. Koncepcyjny el-Born wyraża filozofię projektowania marki oraz wdraża rozwiązania technologiczne, które pomogą zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości – stwierdził Luca de Meo, Prezes SEAT-a.

SEAT el-Born został zaprojektowany dla wyjątkowych wrażeń z jazdy i imponującego zasięgu. Nie byłby on możliwy bez odpowiedniej aerodynamiki pojazdu. Osiągnięto ją m.in. dzięki przeniesieniu niżej wlotów powietrza chłodzących akumulatory czy wpasowaniu logo SEAT w karoserię samochodu. Efektywny przepływ powietrza umożliwiają również wloty zaprojektowane przy nadkolu, które dodatkowo zapewniają chłodzenie klocków hamulcowych. Samochód wyposażono w podwójny spoiler, który podkreśla dynamiczny charakter auta. Dzięki tym rozwiązaniom SEAT el-Born zachowuje lekkość linii nadwozia oraz wysoką wydajność jazdy.
SEAT el-Born
SEAT el-Born

El-Born pokazuje jak SEAT potrafi wykorzystać swój pełen emocji styl projektowania w nowej rzeczywistości pojazdów na prąd. Zespół projektowy bardzo poważnie podszedł do wyzwania, by nasz pierwszy w pełni elektryczny samochód był atrakcyjny wizualnie. Wierzę, że prowadzenie pojazdów elektrycznych może wywoływać emocje, dawać frajdę – mówił Alejandro Mesonero-Romanos, Dyrektor ds. designu SEAT-a.

Wykorzystanie ogniw elektrycznych zamiast klasycznego silnika umożliwiło maksymalizację przestrzeni pasażerskiej. We wnętrzu el-Born dominują opływowe kształty, które nadają lekkości i podkreślają technologiczne zaawansowanie pojazdu. Po środku deski rozdzielczej zaprojektowano cyfrowy kokpit z 10-calowym ekranem z dostępem do sieci, informacji oraz multimediów. Wysoki komfort jazdy zapewniają wygodne fotele kubełkowe dla wszystkich pasażerów oraz dodatkowo wygospodarowana przestrzeń na bagaże. By zrozumieć różnicę w jakości z podróżowania, wystarczy wspomnieć, że między przednimi siedzeniami spokojnie zmieści się dodatkowa torba.
SEAT el-Born
SEAT el-Born

Wraz ze wzrostem ruchu na drogach pojawia się coraz większa potrzeba, by samochód przejmował od kierowcy część obowiązków. By zmniejszyć presję towarzyszącą współczesnemu stylowi życia, SEAT el-Born wyposażony jest w łączność i najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w autonomicznych pojazdach. W samochodzie wprowadzono drugi poziom jazdy autonomicznej, który pozwala na częściową automatyzację manewrów i przejęcie kontroli podczas kierowania, przyspieszania i zwalniania. Auto wyposażone jest również w asystenta parkowania Intelligent Park Assist. Innowacyjne rozwiązania potwierdzają, że SEAT el-Born jest samochodem koncepcyjnym uosabiającym przyszłość jazdy.

SEAT el-Born będzie można zobaczyć podczas tegorocznego International Motor Show w Genewie.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL