| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Škoda Citigo e iV -pierwsza elektryczna Škoda
dodano: 2019-05-30 09:20:46, dodał: Redakcja, źródło: Skoda - PR Portal

Prezentując swój najmnieszy model Škoda Citigo e iV w wersji elektrycznej czeski producent rozpoczyna nowy etap w swojej 124-letniej historii. Škoda Citigo e iV jest odpowiedzią na zmieniające się trendy w świecie motoryzacji oraz jest... pierwszym bezemisyjnym modelem w historii Škody.

Škoda Citigo e iV posiada pięciodrzwiowe nadwozie typu hatchback segmentu A. Dzięki swoim wymiarom równym 3597 mm długości i 1645 mm szerokości najmniejszy model Škody doskonale wkomponuje się w miejskie uliczki oferując przy tym przestronne wnętrze dla czterech pasażerów i zdolność przewożenia 250 l bagażu. Bagażnik można łatwo powiększyć do 923 l, rozkładając tylne siedzenia.

Na pierwszy rzut oka elektryczną wersję modelu Škoda Citigo e iV można rozpoznać dzięki "grillowi" malowanemu w kolorze nadwozia oraz przemodelowanemu przedniemu zderzakowi. Samochód jest standardowo wyposażony w światła przeciwmgielne i światła do jazdy dziennej LED. Opcjonalnie dostępna jest również funkcja doświetlania zakrętów. W tylnej części tak jak w innych modelach marki na tylnej klapie samochodu znalazł się napis „ŠKODA”.

W wersji elektrycznej najmniejszy czeski model napędzany jest wyłącznie silnikiem elektrycznym o mocy 83 KM (61 kW) i momencie obrotowym równym 210 Nm dostępnym w każdej chwili, co jest typowe dla silników elektrycznych. Miejska Skoda rozpędza się od 0 - 100 km/h w 12.5 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 130 km/h.

Źródłem energii modelu Citigo e iV jest litowo-jonowy akumulator o pojemności 36,8 kWh. Akumulator o rozmiarach 1.1 x 1.7 m ma wysokość 0.3 m umieszczony jest w podwoziu nie ograniczając przestrzeni wewnątrz samochodu. Pozwala przejechać do 265 km w cyklu WLTP.

W ciągu jednej godziny akumulator można naładować do 80% za pomocą kabla ładowania CCS (Combined Charging System) podłączonego do szybkiej ładowarki o mocy 40 kW. Używając wallboxa o mocy 7,2 kW akumulator jest ładowany do 80% w ciągu 4 godzin 8 minut lub 12 godzin 37 minut przy użyciu domowej stacji ładowania o mocy 2,3 kW. Akumulator Škoda Citigo e iV można również ładować za pomocą standardowego domowego gniazda wtykowego.

Na liście wyposażenia standardowego znalazły się m.in.:
- elektryczne szyby przednie
- climatronic
- zdalny zamek centralny
- Lane Assist
- poduszki powietrzne przednie oraz boczne
- stacja dokującą do smartfona na desce rozdzielczej.

W połączeniu z aplikacją Move & Fun, telefon komórkowy może służyć jako dodatkowy wyświetlacz danych pojazdu lub jako odtwarzacz multimediów czy system nawigacji.

Produkcja seryjna przyjaznej dla środowiska miejskiej Škody Citigo e iV rozpocznie się w drugiej połowie 2019 roku.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL