| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Skoda Felicia świętuje 25 lat
dodano: 2019-10-17 08:42:31, dodał: Redakcja, źródło: Skoda - PR Portal

17 października 1994 roku w Mladá Boleslav rozpoczęła się produkcja modelu Škoda Felicia - następcy modelu Favorit. Felicia była pierwszym modelem opracowanym przy współpracy w grupą Volkswagen.

Zanim Škoda Felicia trafiła do produkcji konstruktorzy wykonali 50 prototypów, a zdobyte doświadczenie pozwoliło na optymalizację procesu produkcji seryjnej. Pierwsze trzy egzemplarze nowego hatchbacka Škody zostały pomalowane w kolory czeskiej flagi i zaprezentowane publicznie na Moście Karola w Pradze.

W porównaniu do swojego poprzednika Felicia z nadwoziem hatchback była o 40 milimetrów dłuższa i 15 milimetrów szersza od Favoritki. Dzięki czemu wzrosła pojemność bagażnika o 21 litrów. Felicia ponadto otrzymała nowe zawieszenie, oraz wyciszenie dzięki czemu zwiększył się komfort podróży. Producent zadbał również o poprawę bezpieczeństwa osób podróżujących nowym modelem co zostało potwierdzone testem zderzeniowym TÜV.
Skoda Felicia Hatchback
Skoda Felicia Hatchback

Od 1995 roku rozpoczęło się rozszerzanie gamy modelu Škoda Felicia wprowadzając na rynek Felicie Combi oraz wersje użytkowe Pickup i Vanplus. Dodatkowo czeski producent wyprodukował około 4000 pickupów o nazwie Felicia Fun, które charakteryzowały się żółtym nadwoziem oraz żółtymi elementami we wnętrzu, oraz dodatkową ławką za przednimi fotelami po odsunięciu ściany grodziowej.

Do napędu nowej Škody zastosowano benzynowy czterocylindrowy silnik o pojemności 1289 cm3, w dwóch wariantach mocy - 54 KM (40 kW) i 68 KM (50 kW). Od 1995 roku do oferty dołączono również jednostki z Grupy Volkswagen - benzynowy silnik 1.6 MPI o mocy 75 KM (55 kW) oraz wysokoprężny 1.9 D o mocy 64 KM (47 kW).

W modelu Felicia producent oferował opcjonalnie wiele nowości w wyposażeniu dodatkowym. Felicję można było wyposażyć m.in. w ABS, cztery poduszki powietrzne, klimatyzację, wspomaganie kierownicy, regulowane i podgrzewane przednie fotele i komputer pokładowy.

W roku 1998 Felicia została zmodernizowana, otrzymując przeprojektowane nadwozie zgodne z nowym językiem designu.

Ostatnie egzemplarze modelu Škoda Felicia zjechały z linii produkcyjnej w czerwcu 2001 r. osiągając wynik 1 401 489 wyprodukowanych egzemplarzy. W ofercie miejsce Felicii zajęła produkowana od 1999 roku Fabia.

Komentarze

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL