| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Nowa eRa - Volkswagen Touareg R
dodano: 2020-03-17 10:35:36, dodał: Redakcja, źródło: Volkswagen

Volkswagen R dział, który od lat tworzy najbardziej sportowe modele w gamie niemieckiej marki przedstawia swoją wizję dużego modelu typu SUV w usportowionej wersji. Volkswagen Touareg R stał się pierwszym autem spod znaku R z napędem hybrydowym plug-in – przenosząc wysokie osiągi do ery ekologicznych samochodów. Nowa wersja Touareg R z bogatym wyposażeniem na rynek trafi w drugiej połowie 2020 roku.

Trzecia generacja Volkswagen-a Touareg-a zadebiutowała dwa lata temu w Szanghaju. Duży SUV klasy wyższej oferuje komfortowe warunki podróży w przestronnej kabinie dla pięciu pasażerów. Oparty o płytę podłogową MLB dzieli rozwiązania technologiczne z Porsche Cayenne III czy Audi Q8. Napędzany jest 340-konnym sześciocylindrowym benzynowym silnikiem, 231-konnym lub 286-konnym sześciocylindrowym dieslem oraz wysokoprężnym V8 o mocy 422 KM. Ale gdyby to było za mało... na rynek wjeżdża Touareg R!

Energicznie pracujemy nad poszerzeniem oferty modeli Volkswagen R. Touareg R zajmuje wyjątkową pozycję nie tylko w gamie Volkswagena, ale również wśród dużych SUV-ów.

Jost Capito - dyrektor działu Volkswagen RZa napęd topowej wersji Touareg-a odpowiedzialny jest... benzynowy silnik V6! Oczywiście jak przystało na debiut w roku 2020-tym wspomagany silnikiem elektrycznym. I tak powstała potężnej mocy hybryda plug-in. Ale po kolei. W skład hybrydowego układu napędowego wchodzi trzylitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy, sześciocylindrowy w układzie widlastym oferujący 340 KM (250 kW) mocy. Trzeba przyznać, że napisać takie zdanie w dzisiejszych czasach coraz ciężej. Dodatkowo Touareg R otrzymał elektryczny silnik o mocy 136 KM (100 kW) zasilany z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 14,1 kWh. W sumie moc systemowa nowego Touarega R wynosi 462 KM (340 kW) i potężne 700 Nm momentu obrotowego. To wszystko stale przekazywane na cztery koła poprzez 8-biegową przekładnię automatyczną i skrzynię rozdzielczą. W trybie elektrycznym Touareg R może rozpędzić się do 140 km/h, a jego zasięg pozwala pokonać typowe odległości codziennych dojazdów do pracy przy zerowej emisji.

Mimo sportowego zacięcia Touareg R nie traci nic ze swoich właściwości użytkowych. Przykładowo może ciągnąć przyczepę o masie 3,5 tony i to nawet w... trybie elektrycznym. Dodatkowo jazdę z przyczepą ułatwia opcjonalny system Trailer Assist.

Wśród systemów wsparcia na uwagę zasługuje również Travel Assist – pozwalający na półautonomiczną jazdę z prędkością aż do 250 km/h!

Jak przystało na wersję sygnowaną logo „R” - Touareg otrzymał pakiet stylistyczny Black Style, 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, oraz wykończenie wnętrza R-Line.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL