| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Nowy Volkswgen Arteon – teraz również jako kombi
dodano: 2020-06-27 09:51:52, dodał: Redakcja, źródło: Volkswagen

Volkswagen modernizuje wprowadzony na rynek w 2017 roku model typu Gran Turismo. W nowej odsłonie Arteon otrzymuje nową odmianę – do fastbacka dołącz stylowe kombi - Arteon Shooting Brake. Ale to nie koniec nowości!

Z zewnątrz kosmetyczne zmiany dodające nieco świeżości objęły głównie zderzak przedni, nowe reflektory i... opcjonalny świetlny pasek przebiegający przez osłonę chłodnicy pomiędzy reflektorami - wyróżnia Arteona wśród innych samochodów. W tylnej części modyfikacjom poddano również zderzak i tylne lampy. Największa zmiana stylistyczna, a właściwie nowość to – odmiana z nadwoziem kombi - Arteon Shooting Brake.

Volkswagen Arteon - facelift 2020
Volkswagen Arteon - facelift 2020


Arteon Shooting Brake zapewnia pasażerom jeszcze więcej przestrzeni we wnętrzu. Stworzono go dla tych kierowców, którzy indywidualny styl i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne cenią tak samo wysoko, jak maksymalną funkcjonalność.

Ralf Brandstätter - CEO marki Volkswagen Samochody OsoboweVolkswagen Arteon Shooting Brake powstał poprzez przedłużenie delikatni opadającej linii dachu, przedłużona została również linia okien, a błotniki zostały poszerzone. Od razu widać, że Shooting Brake nie miał być zwykłym kombi, a bardziej samochodem sportowym stylizowanym na kombi. Pod pokrywą bagażnika rewolucji nie znajdziemy – pojemność z kompletem pasażerów 565 litrów w porównaniu z fastbackiem to o... 2 litry więcej. Po złożeniu tylnych siedzeń uzyskujemy 1632 litry pojemności, a różnica do fastbacka wzrasta do 75 litrów. W obu wariantach maksymalna długość przestrzeni bagażowej mierzona do przednich foteli wynosi 2.092 mm.

W Arteonie Shooting Brake dynamika charakterystyczna dla auta typu Gran Turismo łączy się z funkcjonalnością samochodu o nadwoziu kombi – w nowej interpretacji i w wyjątkowo ekspresyjny sposób.

Klaus Zyciora - szef działu designu w koncernie VolkswagenVolkswagen Arteon Shooting Break - wnętrze
Volkswagen Arteon Shooting Break - wnętrze


We wnętrzu odnajdujemy mnóstwo technologii. Nowa elegancka deska rozdzielcza z cyfrowym zestawem wskaźników, nową kierownicą, która zamiast przycisków posiada dotykowe pole do obsługi różnych urządzeń. Multimedialny system kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto uprzyjemni podróż dzięki 700-watowemu systemowi audio firmy Harmann/Kardon opracowany specjalnie do tych modeli.

Volkswagen Arteon Shooting Break - wnętrze
Volkswagen Arteon Shooting Break - wnętrze


Jak przystało na samochód tej klasy nie zabrakło nowości w dziedzinie systemów asystujących. DO Arteona trafił m.in. Travel Assist – system umożliwiający częściowo automatyczną jazdę z prędkością do 210 km/h. W skład systemu wchodzi aktywny tempomat ACC, regulujący prędkość w zależności od ograniczeń ze znaków, oraz odpowiednio dopasowując ją do sytuacji na drodze. Kolejnymi elementami systemu Travel Assist są asystent pasa ruchu Lane Assist, utrzymujący pojazd na środku wyznaczonego pasa ruchu, czy system awaryjnego hamowania Front Assist reagujący również na pieszych.

Volkswagen Arteon - facelift 2020
Volkswagen Arteon - facelift 2020


Oferta jednostek napędowych składa się z czterech turbodoładowanych jednostek benzynowych z rodziny TSI o mocy 150 KM (110 kW), 190 KM (140 kW), 280 KM (206 kW) i 320 KM (235 kW) oraz dwóch turbodiesli 150 KM (110 kW) i 200 KM (147 kW). Innowacyjne jednostki napędowe oferują wysoki moment obrotowy przy niskim zużyciu paliwa i niższej emisji. Po raz pierwszy do napędu Arteona zastosowany zostanie hybrydowy układ napędowy typu plug-in (eHybrid) – będący połączeniem benzynowego motoru TSI o mocy 156 KM (115 kW) i 115-konnego (85 kW) silnika elektrycznego.

Sam elektryczny zasięg tego auta jest na tyle duży, że wielu kierowców Arteona i Arteona Shooting Brake będzie mogło poruszać się na co dzień wyłącznie bezemisyjnie.

Dr Frank Welsch - Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. RozwojuVolkswagen Arteon R / Shoting Break R
Volkswagen Arteon R / Shoting Break R


Producent postanowił również wzbogacić ofertę Arteona o usportowiony model sygnowany znakiem R zarówno w obu wersjach nadwozia. Oprócz lekko zmodyfikowanej stylistyki sportowy charakter wzmocniony ma zostać poprzez zastosowanie technologii R-Performance Torque Vectoring, która rozdziela moment obrotowy do kół przedniej i tylnej osi, ale też – zależnie od sytuacji – dostarcza różną jego ilość do każdego z tylnych kół. W ten sposób wzmocniona zostaje dynamika i wrażenia z jazdy oferowane przez najmocniejszą w ofercie 320-konną jednostkę.

Volkswagen Arteon R
Volkswagen Arteon R


Odświeżony Volkswagen Arteon oraz nowe kombi Arteon Shooting Brake trafią na rynki Europejskie już w drugiej połowie 2020 roku.

Więcej zdjęć:
Volkswagen Arteon (Facelift 2020)
Volkswagen Arteon Shooting Break (Premiera 2020)
Volkswagen Arteon R / Shooting Break R (Premiera 2020)

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL