| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
120 lat temu debiutował Renault Type B
dodano: 2020-08-26 17:20:01, dodał: Redakcja, źródło: Renault Media

W 1898 roku Louisa Renault opracował pierwszy model samochodu Voiturette Type A. Samochód z nadwoziem otwartym napędzany był jednocylindrowym chłodzonym powietrzem silnikiem o pojemności 270 cm3. Rok później debiutuje Type B - pierwszy na świecie samochód z nadwoziem zamkniętym.

Drugi seryjny model od Renault w momencie wejścia do produkcji w 1900 roku był modelem przełomowym. Zerwał bowiem z charakterystycznym dla tamtych czasów nadwoziem otwartym wprowadzając nowy komfort jazdy. Renault Type B otrzymał dwoje drzwi i sztywny dach chroniący kierowcę i pasażera przed wiatrem i deszczem. Dzięki temu model zaskakiwał wyglądem i proporcjami – będąc prawie tak samo wysokim (1,8 m) jak długim (1,9 m). Renault nowe nadwozie nazwał „coupé”.

Renault Type B (1900)
Renault Type B (1900)


Konstrukcyjnie model bazował na modelu Type A przejmując m. in. nowoczesne rozwiązanie przeniesienia napędu - poprzez wał napędowy z przegubem Cardana zamiast powszechnie stosowanego łańcucha. Type B otrzymał większy silnik – również jednocylindrowy chłodzony powietrzem o pojemności 450 cm3 – generujący moc 2,7 KM i pozwalający rozpędzić się aż do 45 km/h!

Renault Type B (1900)
Renault Type B (1900)


Innowacyjny Type B został doceniony przez zamożnych klientów, głownie za sprawą komfortu podróży – nieznanego wcześniej w świecie motoryzacji. Dzięki swojej popularności znacznie przyczynił się do rozwoju firmy, oraz wprowadził do kanonu motoryzacji nowe nadwozie.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL