| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Nowości w gamie R cz. I – Nowy Golf R
dodano: 2020-12-09 21:25:47, dodał: Redakcja, źródło: Volkswagen

Historia serii usportowionych odmian modeli Volkswagena rozpoczyna się w 2002 roku kiedy do produkcji trafia Golf R32. W kolejnych latach odmiana łącząca sportowe zacięcie z funkcjonalnością w codziennym użytkowaniu trafia do innych modeli. W ostatnich miesiącach Volkswagen przygotował trzy modele sygnowane literą „R” - a z racji, że wszystko zaczęło się od Golfa to właśnie od niego zaczniemy prezentację sportowych nowości z Wolfsburga.

To co w zasadzie najbardziej odróżnia odmianę „R” to moc i osiągi. Niestety coraz bardziej rygorystyczne normy emisji nie pozwalają na zastosowanie historycznych ponad trzylitrowych 6-cylindrowych benzyniaków jakie stosowano w pierwszych wcieleniach R-ki. Na szczęście poziom oferowanej mocy znacząco odbiega od innych wariantów. W nowym Golfie R do dyspozycji mamy 320 KM (235 kW) – w porównaniu do pozostałych wariantów – to spora różnica – GTI i GTE dysponują „zaledwie” 245 KM. Jedyny wariant który może powalczyć z „R”-ką to GTI Clubsport i jego 300 KM. Ale to wciąż mało...

Volkswagen Golf R (2021)
Volkswagen Golf R (2021)


Sercem Golfa R opartego na ósmej generacji kompaktowego bestsellera jest turbodoładowana jednostka benzynowa 2.0 TSI – generująca wspomniane wcześniej 320 KM (235 kW) i 420 Nm momentu obrotowego przekazywane poprzez 7-stopniowy dwusprzęgłowy automat do... innowacyjnego napędu na cztery koła 4MOTION z systemem sterowania dopływem momentu obrotowego na każde z tylnych kół. Dla poprawy wrażeń z jazdy Golf R standardowo jest wyposażony w system wyboru profilu jazdy.

Volkswagen Golf R (2021)
Volkswagen Golf R (2021)


A jest czym poszaleć... Osiągi mówią same za siebie: aby pierwsza setka zagościła na liczniku potrzeba 4,7 sekundy, a licznik potrafi dobić do 270 km/h (z pakietem R-Performance).

W standardzie Golf R oferuje sportowe obniżone o 20 mm zawieszenie, sportowe fotele ze zintegrowanym zagłówkiem oraz regulacją wysokości i odcinka lędźwiowego; skórzaną sportową multifunkcyjną kierownicę z funkcją sterowania dotykowego i podgrzewaniem, cyfrowy zestaw zegarów, 18-calowe felgi czy reflektory LED Plus. Decydując się na pakiet R-Performance możemu liczyć na 19-calowe felgi, progresywny układ kierowniczy czy układ wydechowy R-Performance o basowym brzmieniu.

Volkswagen Golf R (2021)
Volkswagen Golf R (2021)


Pomimo sportowych aspiracji najnowszego Golfa R nie zapomniano o bogatym wyposażeniu z zakresu bezpieczeństwa. Na liście oprócz ESP, ASR, ABS, MSR wraz z asystentem siły hamowania i stabilizacją toru jazdy przyczepy znalazło się grono asystentów: Front Assist z funkcjami awaryjnego hamowania oraz rozpoznawania pieszych i rowerzystów; Travel Assist z asystentem utrzymania toru jazdy, rozpoznawanie zmęczenia kierowcy. Dodatkowo za pomocą funkcji Car2x, Golf R komunikuje się z innymi pojazdami i infrastrukturą drogową.

Volkswagen Golf R (2021)
Volkswagen Golf R (2021)


Najnowsze wydanie to już piąta generacja Golfa R. Aby go nabyć musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej 198.690 zł.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL