| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Renault 5 na miarę XXI wieku
dodano: 2021-02-24 11:00:58, dodał: Redakcja, źródło: Renault Media

Renault zaprezentowało koncepcyjny model Renault 5 Prototyp – połączenie stylistyki kultowego modelu sprzed lat z nowoczesną technologią. Czy zapowiedź przyszłego modelu z napędem elektrycznym zwiastuje powrót na rynek kultowej R5?

Producenci samochodów sięgają czasem do swoich historycznych modeli prezentując ich nowoczesne wydanie. Doskonałym przykładem jest Fiat, który w 2007 roku wprowadził na rynek model 500 czerpiący stylizację od swojego poprzednika z lat 1957-1975. Kierunek ten okazał się właściwy, gdyż 500-tka od lat jest chętnie wybieranym modelem przez klientów.

Renault 5 Prototyp (01/2021)
Renault 5 Prototyp (01/2021)


Czy Renault wskrzesi kultową „piątkę”?
Historyczne Renault 5 zadebiutowało w 1972 roku. Każdy kto choć trochę w latach 90-tych ubiegłego wieku interesował się motoryzacją na pewno doskonale zna ten model. Zaprezentowany koncepcyjny model Renault 5 Prototyp – w wyrafinowany sposób przenosi najważniejsze cechy swojego pierwowzoru w dzisiejsze czasy. Gdy patrzymy na prototyp od razu wiemy – tak to jest „piątka”!


Renault 5 Prototyp (01/2021)
Renault 5 Prototyp (01/2021)


Co przeniesiono z dawnych lat?
Pierwszy element to charakterystyczny kształt karoserii – ostre krawędzie połączono z obłymi sporymi nadkolami. Pozostał szeroki słupek C - w którym... schowano klamki tylnych drzwi! Tak w koncepcyjnej „piątce” mamy do czynienia z nadwoziem pięciodrzwiowym co doskonale udało się ukryć projektantom. Charakterystyczny pozostał również przód pojazdu – z „prostokątnymi” reflektorami połączonymi „czarnym paskiem” na środku którego umieszczono podświetlana logo, w zderzaku zaś umieszczono kwadratowe światła do jazdy dziennej. Technologia oświetlenia jak przystało na dzisiejsze czasy – matrycowe reflektory LED. Kultową „piątkę” widzimy również z tyłu pojazdu za sprawą tylnych lamp – podobnie umiejscowionych.

Renault 5 Prototyp (01/2021)
Renault 5 Prototyp (01/2021)


Niestety Renault nie pokazało wnętrza, ani nie zdradziło szczegółów technicznych napędów. Jedno jest pewne – nowe wydanie Renault 5 może stać się pożądanym modelem na rynku – nie tylko we Francji, ale również w USA gdzie klienci znają go jako Renault Le Car.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL