| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Pierwszy elektryk: Toyota bZ4X
dodano: 2022-06-03 09:46:23, dodał: Redakcja, źródło: Toyota Europe

Toyota od lat jest liderem rynku samochodów z napędem hybrydowym. Teraz na rynek trafia zupełnie nowa Toyota bZ4X – pierwsza całkowicie elektryczna propozycja japońskiego producenta. Czy ma szanse powtórzyć sukcesy hybryd?

Elektryczną ofensywę Toyota rozpoczyna od najpopularniejszego segmentu na rynku – kompaktowych crossoverów. Toyota bZ4X zaoferuje klientom przestronne komfortowe wnętrze połączone z wiodącymi w swojej klasie właściwościami jezdnymi.

Toyota bZ4X oparta została o nową platformę eTNGA – opracowana specjalnie dla samochodów elektrycznych – ze zintegrowanym z podwoziem akumulatorem – co pozwoliło na niskie położenie środka ciężkości, doskonałe wyważenie między przodem a tyłem co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, komfort jazdy i prowadzenie.

Styliści Toyoty stworzyli eleganckie, mocne i uporządkowane nadwozie. Duże koła o średnicy nawet 20 cali w połączeniu z czarnymi detalami wyrażają autentyczny charakter samochodu SUV. Duży rozstaw osi pozwolił stworzyć przestronne pięcioosobowe wnętrze ze sporom ilością miejsca na nogi. Dodatkowym atutem nowej Toyoty bZ4X jest bagażnik o pojemności 452 litrów – przy komplecie pasażerów.

Nowa Toyota bZ4X oferowana będzie w dwóch wariantach – 204 konnym z napędem na przednie koła, oraz 218 konnym – z napędem na cztery koła XMODE wykorzystującym dwa silniki elektryczne o mocy 109 KM. Według wstępnych danych – zastosowanie akumulatora o pojemności 71,4 kWh ma pozwolić na pokonanie dystansu do 516 km (FWD) lub 470 km (AWD).

Toyota rozpoczęła przedsprzedaż modelu bZ4X. W polskiej dystrybucji ceny startują od 206 900 zł. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów już latem.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL