| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Toyota Yaris Hydrid – 10 lat historii
dodano: 2022-07-15 08:27:29, dodał: Redakcja, źródło: Toyota Europe

W tym roku Toyota Yaris świętuje dziesięciolecie obecności na rynku wariantu hybrydowego. Zelektryfikowany wariant Yaris-a przyczynił się do spopularyzowania tego typu napędu w Europie, a jego sprzedaż wzrosła ponda 17-krotnie!

Toyota Yaris Hybrid trafiła na rynek w czerwcu 2012 roku jako pierwszy samochód miejski wyposażony w hybrydowy układ napędowy. Yaris stał się trzecim modelem japońskiej marki po modelu Prius i Auris Hybrid, który mógł poruszać się w bezemisyjnym trybie elektrycznym bez ładowania baterii z zewnętrznego źródła.

Debiutująca w 2012 roku Toyota Yaris oparta została na 3. generacji modelu z delikatnie zmienoną stylistyką – głównie z przodu samochodu. Za napęd odpowiadał 1,5 litrowy silnik benzynowy o mocy 74 KM współpracujący z silnikiem elektrycznym o mocy 61 KM – oferowały łącznie 100 KM mocy systemowej.

Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty Yaris
Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty Yaris


Wraz z nadejściem 2020 roku Toyota wprowadza na rynek czwartą generację Yarisa wykorzystującą platformę TNGA-B. W wariancie hybrydowym oferuje 116 KM mocy systemowej – 92 KM z 3-cylindrowego silnika Hybrid Dynamic Force 1,5 i 80 KM z silnika elektrycznego. W porównaniu do poprzednika nowy Yaris Hybrid jest wydajniejszy o 20% - uzyskując zużycie paliwa na poziomie od 3,8 l/100 km (WLTP) przy emisji CO2 od 87 g/km.

Dodatkowo napęd hybrydowy został zaprogramowany, aby jak najczęściej wykorzystywać silnik elektryczny. Politechnika Poznańska przeprowadziła badania w których Yaris Hybrid czwartej generacji uzyskał w mieście maksymalny wynik 77% czasu jazdy i 66,1% pokonanej trasy w trybie elektrycznym.

Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty Yaris
Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty Yaris


Yaris czwartej generacji został gorąco przyjęty przez rynek oraz zyskał uznanie dziennikarzy z branży motoryzacyjnej. Yaris ceniony jest za bardzo dobre właściwości jezdne i przystępną cenę, oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. W testach zderzeniowych Euro NCAP zdobył maksymalną notę - 5 gwiazdek.

Już od początku obecności na rynku Polacy polubili hybrydowego Yarisa - w pierwszym roku dostępności na rynku sprzedało się 289 egzemplarzy – wobec zakładanych 200. 10 lat później nabywców znalazło 5 076 Yarisów Hybrid, czyli 17,5 razy więcej niż w 2012 roku.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL