| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Alfa Romeo Tonale - elektryka z pięknem i dynamiką
dodano: 2019-03-06 07:54:16, dodał: Redakcja, źródło: Alfa Romeo (Fiat Chrysler Automobiles)

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym Genewa 2019, Alfa Romeo wkracza do świata samochodów elektrycznych, prezentując nowy samochód koncepcyjny Alfy Romeo Tonale, średniej wielkości SUV-a.

Tonale jest pierwszym hybrydowym samochodem typu plug-in oraz pierwszym średniej wielkości samochodem o nadwoziu SUV Alfy Romeo. Zmienia on dotychczasowe reguły najszybciej rozwijającego się aktualnie segmentu, posługując się właściwym, typowym dla producenta sposobem, na który składa się włoski styl i niezrównana przyjemność jazdy.

Design Tonale jest zakorzeniony w tradycji, stylistycznych elementów, które są równoznaczne z bogatą historią Alfy Romeo i realizowane w sposób, który pobudza nowoczesne podejście do „anatomii" nowej Alfy Romeo.
Alfa Romeo Tonale Concept
Alfa Romeo Tonale Concept

Jednym z elementów przywołujących tradycję wpisaną w DNA Alfy Romeo jest koło przypominające tarczę telefonu. Wzór 21-calowych felg Tonale to forma lekkiej konstrukcji architektonicznej, tworzącej rzetelną i sugestywną realizację okrągłego motywu. Historia tarczy telefonu sięga roku 1960, kiedy to była ona dumnie prezentowana na kultowej Alfie 33 Stradale. Wyróżniający się wzór koła Tonale harmonijnie współgra z ekskluzywnym stylem opon Pirelli. Odważna, elegancka boczna bryła nadwozia nawiązuje do pozornie odległej przeszłości, przywołując na myśl zmysłowość odnajdywaną w czystych formach Duetto oraz Disco Volante Spider, natomiast „Linea GT" Tonale interpretuje napięcie i pewność siebie, jaką można znaleźć w uwielbianym GT Junior.
Przód zdobi alfowski napis „Trilobo" oraz charakterystyczny grill „Scudetto" stanowiący centralny punkt wyrażenia mocy, potęgowanego przez prędkość i płynność, które wręcz biją od Tonale. Tłem dla Scudetto i jednocześnie dopełnieniem monograficznego przodu samochodu jest oświetlenie typu „3 plus 3", które przywołuje na myśl dumne spojrzenie SZ i Brery. Tył Tonale jest elegancko podkreślony kształtem tylnej szyby, zwieńczonej u góry „skrzydłem", które daje wrażenie ciągłości pomiędzy przezroczystym dachem a tylną szybą. Ponieważ każdy projekt Alfy Romeo jest dziełem rąk ludzkich, dlatego tylne oświetlenie przypomina raczej podpis artysty, niż element oświetlenia... rodzaj świetlnego podpisu, który wyszedł spod jego ręki.

Dzięki inspiracji historią wyścigów Alfy Romeo, wnętrze Tonale poprzez swą dynamiczną formę i czystą rzeźbę oddaje pasję i emocje porywającej jazdy. Wnętrze Tonale ukierunkowane jest na kierowcę, ale nie tylko, gdyż może swobodnie pomieścić 4 pasażerów. Ręcznie narysowane linie rozciągają się przez całe wnętrze, tworząc złudzenie napięcia mięśni tak, jakby to, co nas otacza, gotowe było do nagłego ataku. Emocjonalne oddziaływanie wnętrza Tonale podkreślone jest również przez kontrast pomiędzy wysokiej jakości materiałami, czyli chłodną solidnością aluminium a miękkością i przyjemnym ciepłem skóry i Alcantary. Wewnątrz znajdują się półprzezroczyste podświetlone listwy, na przykład na tunelu środkowym, będącym jednocześnie idealnym miejscem dla najważniejszego elementu Alfa Romeo, selektora jazdy DNA. Wnętrze Tonale zapewnia wszechstronne doznania, podkreślone przez elementy zarezerwowane dla ekskluzywnych wersji. Jest urzekające i ciepłe, a jego dynamiczne cechy na pewno zostaną docenione przez miłośników szybkiej jazdy.
Alfa Romeo Tonale Concept
Alfa Romeo Tonale Concept

Tonale to debiut marki w segmencie średniej wielkości SUV-ów, zgodny z charakterystyką, która od zawsze identyfikuje każdy model Alfa Romeo. Celem jest zapewnienie najlepszej dynamiki jazdy w segmencie, przy zastosowaniu napędu elektrycznego i hybrydowego w doskonałym stylu Alfa Romeo.
Napęd elektryczny Alfy Romeo ma służyć podkreśleniu sportowego charakteru i słynnej misji marki polegającej na „mechanice emocji". Jego umiejscowienie z tyłu otwiera drogę do nowych rozwiązań technologicznych, które oferują dynamikę jazdy, maksymalizują napęd i zwiększają przyjemność czerpaną ze sportowej jazdy. Ewolucja jest również widoczna w poszczególnych trybach jazdy sterowanych przez system Alfa D.N.A. Począwszy od modeli Giulietta, Mito i 4C, przez dalszy rozwój w Giulii i Stelvio, system ten jest montowany w Tonale i obecnie steruje określonymi funkcjami zarządzania energią.
W samochodzie koncepcyjnym Tonale, tryb „Dynamic" zmienia się w „Dual Power" i gwarantuje maksymalną moc wyjściową z dwóch silników. Ekran dotykowy systemu Infotainment wyposażony jest w przycisk E-mozione, który oferuje specjalne ustawienia przepustnicy, ostrzejsze hamowanie i bardziej bezpośrednią reakcję układu kierowniczego. Tryb „Natural" pozwala utrzymać najlepszą optymalizację osiągów, a kompromis między stosowaniem silnika elektrycznego, a spalinowego jest zarządzany automatycznie.
Przekłada się to na codzienną oszczędność energii i paliwa, bez uszczerbku dla osiągów. Tryb „Advance Efficiency" zmienia się w „Advance E" dla uzyskania osiągów w trybie w pełni elektrycznym. Zatem, zgodnie z zasadami marki, napęd hybrydowy typu plug-in poprawia piękno, sportową i dynamiczną charakterystykę jazdy każdego modelu Alfy Romeo, wprowadzając je na nowy poziom. W Tonale napęd elektryczny obejmuje osiągi i stanowi nowy sposób na osiągnięcie ich wysokich parametrów i wyjątkowej przyjemności z jazdy.

Tonale oferuje potencjał średniej wielkości, dynamicznego SUV-a, z taką samą łatwością w mieście, jak i na torze wyścigowym, adrenalinę typową dla sportowej jazdy, charakterystyczną dla legendy marki. Dźwięk silnika elektrycznego towarzyszy autentycznemu, głębokiemu „rykowi" silnika Alfa Romeo, tworząc skuteczną, ekscytującą synergię podkreślającą przyjemność płynącą ze sportowej jazdy. Przejście na napęd elektryczny jest najnowszą kluczową stroną zapisaną w 109-letniej historii legendy Alfy Romeo, która z pewnością będzie prowadzić markę w przyszłość. To również kryje się za nazwą wybraną dla nowego samochodu koncepcyjnego.
Przełęcz Tonale, niedaleko przełęczy Stelvio w Alpach, to duży naturalny amfiteatr słynący z majestatycznych szczytów, naturalnego spektaklu pieniących się wodospadów i śniegu utrzymującego się na szczytach przez cały rok w zapierającej dech w piersiach naturalnej scenerii. Przełęcz Tonale, bezpośrednio połączona z przełęczą Stelvio, najwyżej położoną przełęczą, którą można pokonać samochodem jest idealnym przykładem współistnienia emocji i harmonii w naturze. Samochód koncepcyjny Tonale jest ważnym przykładem rozwoju pod znakiem ciągłości i bliskości geograficznej, ewolucją śledzoną w czasie i w sugestywnym skojarzeniu.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL