| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Alfa Romeo Tonale – pierwszy zelektryfikowany SUV
dodano: 2022-06-07 16:27:27, dodał: Redakcja, źródło: Alfa Romeo (Fiat Chrysler Automobiles)

Alfa Romeo rozbudowuje portfolio modeli. 6 lat po ostatnim debiucie, kiedy poznaliśmy model Stelvio Włosi wprowadzili na rynek drugiego przedstawiciela typu SUV. Do gry w ciasnym segmencie C-SUV wkracza Alfa Romeo Tonale, która ma rozpocząć nowy rozdział.

Na temat wyglądu najnowszego dziecka spod znaku Alfa Romeo nie trzeba się za dużo rozpisywać. Włosi zrobili to co od lat robią najlepiej czyli... zaprojektowali niezwykle zgrabne i dynamiczne nadwozie. Nie zabrakło elementów charakterystycznych dla marki – jak np. wzór felg aluminiowych, grilla czy charakterystycznego kształtu reflektorów.

Alfa Romeo Tonale
Alfa Romeo Tonale


Nowością jest elektryfikacja układów napędowych. Alfa Romeo Tonale jest wejściem w świat elektryfikacji – z możliwością wyboru dwóch wariantów 48-Voltowych hybryd. Obie powiązane są z turbodoładowaną benzynową jednostką o pojemności 1,5 litra – w słabszej wersji oferuje 130 KM, w mocniejszej 160 KM – w obu wariantach wspierane przez dodatkowe elektryczne 20 KM. Może i nowa Alfa Romeo nie przebija progu dwustu koni, ale oferuje znakomite osiągi przyspieszenie do setki w granicach 8,8 sekundy i prędkość maksymalna nawet 210 km/h. Oba warianty współpracują z automatyczną siedmiostopniową przekładnią DCT.

Alfa Romeo Tonale
Alfa Romeo Tonale


Oczywistą sprawą jest, że Alfa Romeo musi się dobrze prowadzić. Za dobre zachowanie na drodze odpowiadają staranny rozkład masy i najbardziej bezpośredni układ kierowniczy w tym segmencie. Dla zwiększenia frajdy kierowca ma do dyspozycji aluminiowe łopatki zmiany biegów zintegrowane z kolumną kierownicy.

Alfa Romeo Tonale
Alfa Romeo Tonale


W standardzie Alfa Romeo Tonale otrzymuje nowy system informacyjno-rozrywkowy – obejmujący w pełni cyfrowy 12,3-calowy ekran zegarów oraz dotykowy ekran na desce rozdzielczej o przekątnej 10,25”.

Alfa Romeo Tonale
Alfa Romeo Tonale


Ceny nowej Alfy Romeo Tonale Hybrid 1.5 T4 130 KM +20 EV startują od 157 000 zł w podstawowej wersji wyposażenia SUPER. Mocniejszy wariant 1.5 T4 160 KM +20 EV to już wydatek minimum 187 000 zł. W tej cenie otrzymujemy jednak lepsze wyposażenie.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL