| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Trzecie w rodzinie - BMW seria 8 Gran Coupe
dodano: 2019-06-21 09:39:27, dodał: Redakcja, źródło: BMW

W rodzinie BMW serii 8 pojawia się trzeci model z czterodzwiowym nadwoziem typu coupe - nowe BMW serii 8 Gran Coupé. Głównym zadaniem nowej odmiany jest wprowadzenie unikalnych sportowych cech do segmentu samochodów luksusowych.

Nowa odmiana nadwoziowa BMW serii 8 dołącza do dwudrzwiowego BMW serii 8 Coupé i BMW serii 8 Cabrio. Czterodrzwiowa odmiana BMW serii 8 Gran Coupé jest modelem wywodrzącym się bezpośrednio z dwudrzwiowego samochodu sportowego. Dzięki temu struktura karoserii zoptymalizowanej pod względem dynamiki, technika napędowa i układ jezdny są konsekwentnie ukierunkowane na maksymalne osiągi. Świetne proporcje, niski środek ciężkości samochodu, harmonijny rozkład masy na obie osie pozwalają na bardziej emocjonującą jazdę, a lekka konstrukcja w której użyto aluminium, magnez i tworzywa sztucznym wzmocnione włóknem węglowym pozytywnie wpływają na osiągi sportowego samochodu.

Stylistycznie nadwozie wygląda ekskluzywnie zachowując sportowy charakter. W czterodrzwiowym modelu rozstaw osi wynosi 3023 mm (o 201 mm więcej niż w BMW serii 8 Coupé). Powiększyły się również wymiary zewnętrzne - długość 5082 (+ 231 mm), szerokość 1932 mm (+ 30 mm) i wysokość 1407 mm (+ 61 mm). Wizualnie w przedniej części nowy model nie różni się od BMW serii 8 Coupé. Szeroka i płaska partia przednia sygnalizuje sportowy charakter i pewną siebie prezencję. Oprócz indywidualnych proporcji nadwozie nowego BMW serii 8 Gran Coupé odznacza się także niezależnie zaprojektowaną partią boczną i tylną. Przednia szyba jest mniej nachylona w porównaniu z modelem dwudrzwiowym, dzięki czemu linia dachu przechodzi wyżej dając dodatkową przestrzeń nad głową w tylnej części kabiny pasażerskiej. Dach płynnie przechodzi w tył pojazdu, przy czym przejście w obszarze słupków C ma kształt płetwy podkreślającej smukłą sylwetkę, natomiast powierzchnia tylnej szyby jest ustawiona pod nieco większym kątem, aby umożliwić szersze otwarcie pokrywy bagażnika. Tylne lampy są paskie w całości wykonane w technologii diodowej zachodzą daleko na boki.
BMW serii 8 Gran Coupe (G16) - wnętrze
BMW serii 8 Gran Coupe (G16) - wnętrze

We wnętrzu panuje sportowa atmosfera połączona z nutą luksusu. Panoramiczny szklany dach ma powierzchnię ok. 1,5 m2, rozciąga się od przedniej do tylnej szyby zapewniając wyjątkową, pełną światła atmosferę we wnętrzu. Nowe BMW serii 8 Gran Coupé zostało zaprojektowane jako samochód 4+1. Oferuje przestronne wnętrze z dużą ilością miejsca na nogi oraz nad głową pasażerów. Już w wyposażeniu standardowym deskę rozdzielczą i górną część boczków drzwi pokrywa skóra. Również elektrycznie regulowane przednie sportowe fotele mają skórzaną tapicerkę. Podobnie jak wydłużona konsola środkowa, także kanapa tylna z zewnętrznymi siedzeniami o charakterze foteli indywidualnych stanowi specyficzny element wyposażenia modelowego BMW serii 8 Gran Coupé. Zewnętrzne części tylnej kanapy wzorowane są na fotelach sportowych kierowcy i pasażera. Między dwoma zewnętrznymi fotelami znajduje się trzeci z pełnowartościowym systemem pasów bezpieczeństwa. Składana tylna kanapa dzielona jest w proporcjach 40 : 20 : 40. Bagażnik ma pojemność 440 l.
BMW serii 8 Gran Coupe (G16)
BMW serii 8 Gran Coupe (G16)

Najważniejszym elementem każdego sportowego samochodu są jego jednostki napędowe - w BMW serii 8 Gran Coupe oferowane będzie z jednostkami benzynowymi o mocy od 340 KM (250 kW) do 530 KM (390 kW), oraz jednostką diesla o mocy 320 KM (235 kW).
Topowa wersja BMW M850i xDrive Gran Coupé napędzana będzie widlastm ośmiocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 4,4 l generującym moc maksymalną 530 KM (390 kW) i 750 Nm momentu obrotowego. W tej konfiguracji sportowe czterodrzwiowe coupe pierwszą setkę osiągnie w czasie 3,9 s.
Drugą benzynową jednostką w ofercie będzie trzylitrowy, rzędowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 340 KM (250 kW) i 500 Nm momentu obrotowego przeznaczony dla modeli BMW 840i Gran Coupé i BMW 840i xDrive Gran Coupé. Nowe BMW 840i Gran Coupé przyspiesza do setki w 5,2 s, a nowe BMW 840i xDrive Gran Coupé w 4,9 s. BMW 840i Gran Coupé jako jedyny model oferowany jest wyłącznie z napędem na tylne koła.
W gamie jednostek wysokoprężnych znalazł się trzylitrowy, sześciocylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 3 l. Zastosowany w modelu BMW 840d xDrive Gran Coupé o mocy 320 KM (235 kW) i maksymalnym momencie obrotowym równym 680 Nm stwarza możliwość połączenia sportowych właściwości jezdnych z funkcjonalnością. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje BMW 840d xDrive Gran Coupé 5,1 s.

Wszytkie wersje modelu wyposażone są w 8-stopniową sportową skrzynię Steptronic, która w standardzie jest obsługiwana za pomocą łopatek zmiany biegów na kierownicy. Wersje z napędem na cztery koła wyposażone są w najnowszej generacji inteligentny napęd BMW xDrive -akcentujący tylne koła. Wszystkie modele nowego BMW serii 8 Gran Coupe spełniają wymogi normy emisji spalin Euro 6d-TEMP.
BMW serii 8 Gran Coupe (G16)
BMW serii 8 Gran Coupe (G16)

W dziedzinie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa BMW serii 8 Gran Coupe oferuje w standardzie wyświetlacz Head-Up oraz system asystujący kierowcy w skład którego wchodzą m.in. ostrzeganie przed kolizją z poprzedzającym pojazdem i pieszymi z miejską funkcją hamowania, ostrzeganie przed zjechaniem z pasa ruchu i przy zmianie pasa ruchu, wskazanie ograniczenia prędkości, ostrzegania przed ruchem poprzecznym z tyłu i ostrzeganie przed kolizją z tyłu. W opcji dostępny jest aktywny regulator prędkości z funkcją Stop & Go, oraz rozbudowany system asystujący kierowcy Professional, obejmujący dodatkowo m.in. asystenta kierowania i prowadzenia po pasie ruchu oraz BMW Night Vision.

W dziedzinie multimediów BMW serii 8 Gran Coupé wyposażone jest standardowo w BMW Live Cockpit Professional objemujący system nawigacyjny i multimedialny oraz w pełni cyfrowy 12,3 calowy zestaw wskaźników o wysokiej rozdzielczości, monitor pokładowy o przekątnej 10,25 cala. Nowy system operacyjny BMW 7.0 wyróżniają cyfrowe funkcje dostosowane do potrzeb kierowcy. Systemem można sterować za pomocą dotykowego monitora pokładowego, kontrolera iDrive, przycisków na kierownicy oraz głosem lub gestami.

Światowa premiera nowego BMW serii 8 Gran Coupé na BMW Group#NextGen w dniach 25 – 27 czerwca 2019 r. w Monachium.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL