| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Prosto z Hollywood -nowy Hyundai Elantra
dodano: 2020-03-22 21:08:28, dodał: Redakcja, źródło: Hyundai Media

Hyundai pokazał nowe wcielenie modelu Elantra – globalnego modelu samochodu kompaktowego, którego sprzedaż na świecie przekroczyła 13,8 miliona egzemplarzy. Siódma odsłona ma szanse zdobyć ogromną popularność za sprawą emocjonalnej sportowej stylistyki. Dodatkowo w ofercie pojawi się napęd hybrydowy. Produkcja nowej generacji Elantry rozpocznie się jesienią w Korei i Stanach Zjednoczonych.

Przy projektowaniu nowej generacji Hyundai-a Elantra koreańscy projektanci po raz kolejny udowodnili, że potrafią tworzyć samochody z charakterem. Siódme wcielenie zmieniło lekko proporcje – urósł rozstaw osi, całość nadwozia zyskała 5,5 cm długości, całość poszerzono o dodatkowe 2,5 cm, zaś wysokość zmniejszyła się o 2 cm... Niby niewielkie zmiany – ale efekt piorunujący! Kluczowa jest również „parametryczna dynamika” - połączenie trzech linii w jednym punkcie dla oddania awangardowego stylu.

Hyundai Elantra siódmej generacji
Hyundai Elantra siódmej generacji


Przód pojazdu charakterystycznie dla aktualnych modeli koreańskiej marki zdominowany jest przez szeroki kaskadowy grill przechodzący płynnie w reflektory. Ponad rozciąga się wydłużona maska z wyraźnymi przetłoczeniami, które zdobią również powierzchnię boku nadwozia przypominając oszlifowane diamenty. Dynamicznie opadająca linia dachu zakończona jest klapą bagażnika – oczywiście z wyrazistymi przetłoczeniami. Nowe lampy tylne połączone charakterystyczną listwą świetlną tworzą literę „H”.

Hyundai Elantra siódmej generacji
Hyundai Elantra siódmej generacji


Wraz ze wzrostem wymiarów zewnętrznych wnętrze stało się przestronniejsze, zwiększył się komfort i funkcjonalność przestrzeni pasażerskiej. Zwiększyła się ilość miejsca nad głową z przodu, pasażerowie tylnych siedzeń zyskali nieco przestrzeni na nogi. Stylizacja wnętrza ukierunkowana jest na kierowcę otaczając go – szeroki pas ciągnie się od drzwi przez deskę rozdzielczą do tunelu środkowego. Standardowe zegary zastąpiono graficznym wyświetlaczem, który wspólnie z centralnym ekranem systemu multimedialnego tworzą spójny zestaw przykryty pojedyncza taflą szkła. Ekran multimediów kompatybilnych z Android Auto oraz Apple Car Play został zwrócony w stronę kierowcy dodatkowo zwiększając integracje z samochodem. Dla zwiększenia doznań wnętrze może być oświetlone jednym z 64 kolorów.

Hyundai Elantra siódmej generacji
Hyundai Elantra siódmej generacji


Inżynierowie Hyundaia mieli jeden cel – stworzyć samochód dający maksimum przyjemności z jazdy. Nowa platforma pozwoliła na obniżenie środka ciężkości, zawieszenie jest sztywniejsze, ale komfortowe. Pozwala to w pełni wykorzystać nowoczesne układy napędowe, wśród których debiutuje hybrydowy układ napędowy. Hyundai Elantra Hybrid łączy pracujący w cyklu Atkinsona benzynowy 4-cylindrowy silnik 1.6 GDI z elektryczną jednostą o mocy 32 kW zasilaną z akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 1,32 kWh. Łączna moc układu hybrydowego to 141 KM i 265 Nm momentu obrotowego – to wszystko przekazywane za pośrednictwem 6-biegowej dwusprzęgłowej skrzyni DCT.

Hyundai Elantra siódmej generacji
Hyundai Elantra siódmej generacji


Na pokładzie nowej Elantry nie zabraknie systemów wspomagania i bezpieczeństwa wśród których znalazł się: asystent unikania kolizji czołowych z wykrywaniem pieszych i rowerzystów, asystent utrzymania pasa ruchu, system monitorujący poziom koncentracji uwagi kierowcy, aktywny system monitorowania martwego pola, czy asystent bezpiecznego wysiadania.

Nowy Hyundai Elantra jako pierwszy model marki otrzyma na liście wyposażenia dodatkowego oparty na smartfonie cyfrowy klucz Hyundai - z dedykowaną aplikacją mobilną komunikujący się za pomocą NFC i Bluetooth Low Energy umożliwiając dostęp do wnętrza i uruchomienie silnika bez fizycznego klucza za pośrednictwem skonfigurowanych smartfonów z systemem Android.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL