| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Hyundai NEXO pobił swój własny rekord pokonanej odległości
dodano: 2021-05-30 13:15:53, dodał: Redakcja, źródło: Hyundai Media

W 2019 roku Hyundai Nexo prowadzony przez Bertranda Piccard pokonał dystans 778 km bez tankowania ustanawiając rekord świata najdłuższego dystansu pokonanego pojazdem napędzanym wodorem na jednym zbiorniku. Dwa lata później zespół Hyundai Australia pobija ten rekord - pokonując Hyundaiem Nexo aż 887,5 km z Melbourne do Broken Hill.

Za kierownicą seryjnego Nexo zasiadł australijski kierowca rajdowy Brendan Reeves. Podróż rozpoczęła się od Essendon Fields w Melbourne. Po pokonaniu dystansu 807 km Reeves dotarł do Broken Hill. Komputer pokładowy pokazywał nadal spory zasięg więc podróż kontynuowano do Silverton, miasteczka na obrzeżach Broken Hill. Pokonano dodatkowe 60 km więcej do całkowitego wyczerpania wodoru w zbiorniku.

Wskazanie komputera pokładowego
Wskazanie komputera pokładowego


Wskazania komputera pokładowego NEXO wskazały całkowity przejechany dystans 887,5 km, co oznacza pobicie dotychczasowego rekordu świata wynoszącego 778 km o ponad 100 km!

Jako kierowca rajdowy zawsze chciałem pobić rekord świata, ale nigdy bym nie przypuszczał, że tak się stanie. W czasie pokonywania każdego kilometra, sprawdzałem odczyt wydajności NEXO, aby zmaksymalizować odległość pokonywaną na kilogram wodoru. Odkryłem, że wykorzystanie technik stosowanych w rajdach samochodowych, takich jak spoglądanie jak najdalej na drogę oraz wskazówki udzielane przez mojego tatę o efektywnym prowadzeniu ciężarówki na długich dystansach, zaowocowały pobiciem kolejnego rekordu świata przez NEXO.

Brendan Reeves - Kierowca Rajdowy
Odbiornik GPS na pokładzie NEXO zarejestrował przebyty dystans wynoszący 903,4 km, podczas gdy odległość w Google Maps pokazała przebieg 905 km. Do przeprowadzenia oficjalnego pomiaru testu wykorzystano jednak komputer pokładowy NEXO, który wskazał przebyty dystans wynoszący 887,5 km.

Hyundai NEXO pobił swój własny rekord pokonanej odległości
Hyundai NEXO pobił swój własny rekord pokonanej odległości


Podsumowując:
całkowity dystans według komputera pokładowego – 887,5 km
całkowity dystans według odbiornika GPS – 903,4 km
całkowity dystans według Google Maps – 905 km
całkowity czas spędzony w trasie - 13 godzin i 6 minut
średnia prędkość - 66,9 km/h
całkowite zużycie wodoru – 6,27 kg
średnie zużycie wodoru - 0,706 kg/100 km
ilość oczyszczonego powietrza - 449 100 litrów
ile CO2 wyemitował by samochód spalinowy na tym dystanie? - 126 kg.

Wśród ciekawostek należy nadmienić, że pierwsze oznaki kończącego się zapasu wodoru pojawiły się na 686 km (200 km przed końcem) – kiedy to po raz pierwszy zapaliła się rezerwa informująca o niskim poziomie paliwa. Kontrolka zaczęła migać po 796 km czyli w momencie gdy zasięg wynosił jeszcze 90 km zasięgu.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL