| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
ElektroVan - Opel Zafira-e Life
dodano: 2020-06-21 10:35:45, dodał: Redakcja, źródło: Opel Press

Opel uzupełnia gamę modeli wprowadzając na rynek całkowicie elektryczną wersję modelu Opel Zafira Life. Pełnowymiarowy, kompaktowy van, który na pokład może zabrać wraz z kierowcą do 9 osób wyposażony w całkowicie bezemisyjny układ napędowy do klientów trafi na początku przyszłego roku.

Obecnie Opel posiada w ofercie dwa modele wyposażone w całkowicie elektryczny napęd – kompaktowy Ampera-e oraz miejski Corsa-e. W gamie modeli z napędem hybrydowym typu plug-in oferowany jest Grandland X w dwóch wariantach z napędem na cztery koła oraz z napędem na przednią oś. Wkrótce oferta Opla powiększy się o vana z napędem elektrycznym – Zafira-e Life.

Zelektryfikowana odmiana Zafira-e Life przejmuje wszystkie atuty od spalinowych wersji – trzy wersje długości nadwozia, dwa warianty rozstawu osi, możliwość 9-miejscowej konfiguracji obszernego wnętrza lub sporą ilość miejsca do przewozu ładunku. Dzięki zastosowaniu elektrycznego układu napędowego zwiększy się poziom komfortu podróżowania – ponieważ wyeliminowany został hałas silnika spalinowego.

Opel Zafira-e Life
Opel Zafira-e Life


Zastosowany w elektrycznej Zafirze 136-konny (100 kW) napęd elektryczny z maksymalnym momentem obrotowym rzędu 260 Nm jest zapewnia odpowiednią dynamikę, ograniczona elektronicznie prędkość do 130 km/h pozwala na swobodną jazdę autostradą bez nadmiernego ograniczania zasięgu.

Dla Opla Zafira-e Life przygotowano dwa warianty akumulatorów litowo litowo-jonowych, umieszczonych pod przestrzenią łądunkową. Wariant 18 modułowy zapewnia zasięg w granicach 230 km (WLTP). Większy zestaw 27. modułowy pozwala na pokonanie dystansu do 330 km (WLTP).

Opel Zafira-e Life
Opel Zafira-e Life


Zapasy energii można uzupełnić na kilka sposobów – na publicznej stacji ładowania o mocy 100 kW poziom naładowania do 80% w przypadku mniejszej baterii (50 kWh) osiągniemy w czasie około 30 minut. Taki sam poziom naładowania większego akumulatora (75 kWh) zajmie około 45 minut. W domowych warunkach zależności od rynku na pokładzie Zafiry-e Life znajdzie się wydajna ładowarka trójfazowa o mocy 11 kW lub jednofazowa o mocy 7,4 kW.

Dowolność konfiguracji wnętrza pozwala na stworzenie wersji pięcio-, sześcio-, siedmio- lub ośmioosobowej. W przypadku potrzeby przewiezienia długich elementów przednie siedzenie pasażera zostało wyposażone w składane oparcie – w sumie pozwalając przewieźć przedmioty od o długości aż 3,5 m.
Elektryczna wersja z długim rozstawem osi dostępna będzie również w wariancie „Business VIP” oferującym fotele z masażem i ogrzewaniem elektrycznym z przodu, cztery przesuwane skórzane fotele z tyłu z możliwością aranżcji wnętrza by pasażerowie mogli siedzieć naprzeciwko siebie.

Opel Zafira-e Life
Opel Zafira-e Life


Zastosowanie elektrycznego układu napędowego nie oznacza ograniczania opcji wyposażenia. Na pokładzie nowej Zafiry-e Life znajdziemy liczne systemy wspomagania kierowcy. Nie zabrakło więc asystenta pasa ruchu, czujnika zmęczenia kierowcy informującego o konieczności zrobienia przerwy, asystenta świateł drogowych automatycznie przełączającego światła drogowe na mijania i odwrotnie. Dodatkowo system kamer i radarów monitoruje obszar przed pojazdem reagując w przypadku zagrożenia rozpoczynając hamowanie awaryjne (przy prędkościach do 30 km/h) wykrywając również pieszych przechodzących przez ulicę. Czujniki ultradźwiękowe rozmieszczone z przedu i z tyłu ostrzegają kierowcę o przeszkodach podczas parkowania. Obraz z kamery cofania może być wyświetlany w lusterku wewnętrznym, zaś na 7-calowym ekranie dotykowym wyświetli się widok 180 stopni z lotu ptaka. Kierowca ma do dyspozycji również kolorowy wyświetlacz projekcyjny head-up, który pokazuje prędkość, odległość do poprzedzającego pojazdu i nawigację.

Opel Zafira-e Life
Opel Zafira-e Life


System multimedialny i nawigacji można zintegrować ze smartfonem poprzez aplikacje Apple CarPlay i Android Auto. Dobre nagłośnienie dostępne będzie we wszystkich poziomach wyposażenia - w najwyższej wersji zbudowane aż z dziesięciu głośników.

Dealerzy Opla już latem rozpoczną przyjmowanie zamówień na bezemisyjną Zafirę-e Life. Ile trzeba będzie zapłacić za elektryczną wersję? Tego dowiemy się już wkrótce.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL