| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Opel Mokka już bez kamuflażu
dodano: 2020-07-07 22:11:00, dodał: Redakcja, źródło: Opel Press

Oto przed nami nowy Opel Mokka – zapowiadany od kilku tygodni następca pierwszej generacji miejskiego crossovera został odsłonięty. Na próżno szukać podobieństwa do poprzednika – nowa wersja to zupełnie nowy rozdział w historii modelu.

Nowoczesna multifunkcyjna platforma

Druga generacja nie przypomina swojego poprzednika – choć nadal pozostaje przedstawicielem segmentu B, nowa Mokka została zdefiniowana na nowo. Oparta na nowej platformy CMP (Common Modular Platform) – oferującej możliwość zastosowania różnych wariantów napędu, dodatkowo podnoszącą bezpieczeństwo większą sztywnością, a nawet dzięki niższej o 120 kg masie pozwala zwiększyć dynamikę i oszczędzać paliwo.

Nowy Opel Mokka
Nowy Opel Mokka


Nowe proporcje

Wraz z wprowadzeniem drugiej generacji Mokki zmieniły się jej proporcje. Nowa wersja jest aż 12,5 cm krótsza (!) i mierzy niespełna 4,15 m długości. Co ciekawe bez uszczerbku na ilości miejsca dla piątki pasażerów, którzy dodatkowo mogą zabrać 350 litrów bagaży. Mokka, aby sprawniej poruszać się po zatłoczonych miejskich uliczkach charakteryzuje się krótkimi zwisami (mniej o 61 mm z przodu i o 66 mm z tyłu. Dla zwiększenia komfortu jest za to o 10 mm szersza... Nowa Mokka wygląda solidnie, a wrażenie to potęgują dodatkowo 18-calowe felgi...

Nowy Opel Mokka
Nowy Opel Mokka


Nowy model – nowy wygląd.

Debiutująca Mokka jest zapowiedzią nowej stylistyki przodu nadchodzących modeli Opla. Opel Vizor to rozciągający się w przedniej części pojazdu moduł otaczający w poziomie charakterystyczne elementy – m.in. najnowszej generacji reflektory matrycowe IntelliLux LED® - zwieńczony po bokach skrzydlatym motywem świateł do jazdy dziennej.

Wyrazistość i prostota, tak właśnie będzie wyglądał styl Opla przyszłości. Nowa Mokka prezentuje atletyczne proporcje połączone z precyzyjnie ustrukturyzowanymi, płynnymi powierzchniami.

Mark Adams - wiceprezes ds. stylistyki marki OpelMokka jest więc zapowiedzią nowej stylizacji przodu nadchodzących modeli Opla w latach 2020.

Nowy Opel Mokka
Nowy Opel Mokka


Również wnętrze reprezentuje przyszłość

Nowa Mokka jako pierwszy model oferuje w pełni cyfrowy kokpit nowej generacji - Opel Pure Panel. Na próżno we wnętrzu szukać analogowych wyświetlaczy czy bezużytecznych dekoracyjnych animacji. Rozciągnięta w poziomie deska rozdzielcza za pomocą dwóch wyświetlaczy o przekątnej do 10 i 12 cali prosto i przejrzyście przekazuje tylko potrzebne informacje. Gładka konsola środkowa pozbawiona została wystających elementów poprzez zastosowanie elektrycznego hamulca „ręcznego” oraz elektrycznego drążka zmiany trybów jazdy., żaden wystający element nie zakłóca czystości jej stylistyki. Nie wszystko jest jednak zdigitalizowane – dla łatwości obsługi pozostały przyciski sterujące podstawowymi funkcjami.

Nowy Opel Mokka
Nowy Opel Mokka


Nowoczesne technologie

Żadna aktualna premiera nie obejdzie się bez innowacyjnych technologii. W przypadku nowej Mokki wśród zaawansowanych systemów znalazł się adaptacyjny tempomat (Advanced Cruise Control), który dzięki funkcji „stop and go” w korkach pozwala automatycznie dostosować się do ruchu poprzedzającego pojazdu bez ingerencji kierowcy. Dodatkowo nowa Mokka automatycznie utrzymuje się na środku pasa ruchu, umie również rozpoznawać znaki drogowe.

Nowy Opel Mokka
Nowy Opel Mokka


Samochód typu SMART…

Pasażerowie przednich foteli mają do dyspozycji specjalne schowki na telefony w konsoli środkowej, które mogą się naładować w nich indukcyjnie. Multimedia kompatybilne są z Apple CarPlay i Android Auto, oraz mogą być sterowane głosowo. Systemy Multimedia i Multimedia Navi dostępne są z 7-calowym kolorowym ekranem dotykowym. Najwyższa półka - czyli system Multimedia Navi Pro komunikuje się z nami za pomocą 10-calowego ekranu o wysokiej rozdzielczości.

Nowy Opel Mokka
Nowy Opel Mokka


Elektryczny napęd od pierwszego dnia produkcji

Opel Mokka-e – czyli w pełni elektryczny wariant trafi na rynek już od początku sprzedaży. Znany z piątej generacji Corsy elektryczny układ napędowy dysponuje mocą 136 KM (100 kW) i 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego – dostępnego tuż po starcie. DO dyspozycji mamy trzy tryby jazdy: Normal, Eco i Sport. Podróżując w trybie Normal zasięg nowej Mokki wynosi około 322 km, w trybie Eco można osiągnąć jeszcze więcej. 50 kWh akumulator posiada 8-letnią gwarancję – standardowo oferując możliwość ładowania prądem stałym 100 kW DC- uzyskując poziom naładowania w okolicach 80% już w 30 minut.

Oprócz wariantu elektrycznego pod maskę nowej Mokki trafią nowoczesne wydajne silniki benzynowe i diesla.

Druga generacja Opla Mokka trafi do sprzedaży późnym latem 2020 roku, wtedy też poznamy dokładne specyfikacje i ceny.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL