| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Doczekaliśmy się - Nissan prezentuje model Ariya
dodano: 2020-07-15 21:44:53, dodał: Redakcja, źródło: Nissan

Nissan połączył to co umie robić najlepiej – stworzył elektrycznego crossovera. Poznajcie nowe dzieło japońskich inżynierów - Nissan Ariya – samochód typu crossover coupé wyposażony w 100% elektryczny napęd i mnóstwo nowoczesnych technologii.

Prawdę mówiąc jeśli chodzi o stylistykę karoserii – zaskoczenia nie ma. Produkcyjna Ariya jest urealnioną wersją prototypu o tej samej nazwie, który poznaliśmy w grudniu. Dzięki zastosowaniu nowej platformy samochodów elektrycznych Ariya otrzymała charakterystyczne proporcje crossovera typu coupe ze smukłą, agresywną, nisko poprowadzoną linią dachu oraz krótkimi zwisami. Przód pojazdu zdominowała zastępująca standardowy grill duża tarcza, która skrywa czujniki wykorzystywane przez funkcje systemu ProPILOT. W centralnej jej części znalazło się przeprojektowane logo Nissana efektownie podświetlane przez 20 diod LED. Podświetlenie znalazło się również w dolnej części „tarczy”. Uzupełnieniem przodu są płaskie LED-owe reflektory z sekwencyjnymi kierunkowskazami w kształcie litery V. Z tyły jednoczęściowy pas tylnych świateł w całości podświetlony na czerwono.

Nissan Ariya - premiera
Nissan Ariya - premiera


Kabina Nissana Ariya została stworzona tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzięki zastosowaniu elektrycznego układu napędowego zwolniło się miejsce pod maską, gdzie ulokowano... układ klimatyzacji. Zabieg ten pozwolił, aby deska rozdzielcza nie wchodziła „głęboko do kabiny”. Z wnętrza zniknął również tunel środkowy dzięki czemu uzyskano płaską podłogę pod którą znalazł się akumulator. Gdy zajmiemy miejsce za kierownicą mamy wrażenie że wnętrze nas otacza – minimalistyczna deska rozdzielcza płynnie przechodzi w panele drzwi. Na desce rozdzielczej znalazł się zespół dwóch wyświetlaczy o przekątnej 12,3 cala każdy – pierwszy zastąpił standardowe zegary, drugi znalazł się w centralnej części deski rozdzielczej. We wnętrzu na próżno przycisków i przełączników - sterowanie klimatyzacją – pojawia się w momencie włączenia silnika i składa się z pojemnościowych przełączników, które dla lepszego kontaktu z kierowcą podczas dotykania delikatnie wibrują.

Nissan Ariya - premiera
Nissan Ariya - premiera


Najwięcej korzyści z zastosowania elektrycznego układu napędowego mają pasażerowie tylnego rzędu siedzeń. Ariya oferuje mnóstwo przestrzeni nad głową potęgowanej przez szyberdach, a dzięki płaskiej podłodze do dyspozycji jest ogrom miejsca na nogi.

Nissan Ariya - premiera
Nissan Ariya - premiera


Nissan Ariya oferowany będzie w kilku konfiguracjach napędu. Pierwszą grupę stanowią modele z przednim napędem:
o mocy 218 KM (160 kW) i akumulatorem 63 kWh oferujący zasięg ok 360 km,
o mocy 242 KM (178 kW) i akumulatorem 87 kWh i zasięgiem 500 km.

Drugą grupę stanowią modele z napędem na 4 koła e‑4ORCE:
o mocy 280 KM (205 kW) z akumulatorem 63 kWh i 340 km zasięgu
o mocy 300 KM (225 kW) z akumulatorem 87 kWh z zasięgiem 460 km
najmocniejszy wariant – 400-konny (290 kW) i baterią 87 kWh z nieco mniejszym zasięgiem 400 km.

Nissan Ariya - premiera
Nissan Ariya - premiera


Nissan zadbał również o bezpieczeństwo podróżnych. Nowa Ariya otrzymuje nową, ulepszoną wersję systemu ProPILOT, który pomaga utrzymać pojazd pośrodku wybranego pasa ruchu, ruszać i zatrzymywać się w czasie jazdy w korku na autostradzie oraz kontrolować prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu. Dodatkowo funkcje Nissan Safety Shield na które składa się inteligentny system kamer 360°, inteligentne ostrzeżenie przed kolizją czołową, inteligentne hamowanie awaryjne oraz układ hamowania awaryjnego przy cofaniu.

Nissan Ariya - premiera
Nissan Ariya - premiera


Nissan Ariya nie jest zwyczajną nowością na rynku. Samochód ten ma za zadanie wyznaczać początek nowej ery samochodów elektrycznych Nissan.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL