| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Oto on! Nowy Nissan Qashqai
dodano: 2021-02-18 21:51:24, dodał: Redakcja, źródło: Nissan

Doczekaliśmy się! Nissan przedstawił najnowsze wydanie jednej z ikon na rynku kompaktowych crossoverów. Choć model został stworzony zupełnie od nowa designem śmiało nawiązuje do poprzedników. Technologicznie to już jednak zupełnie inna era...

Nie jest łatwo opracować następcę jednego z najpopularniejszych modeli na rynku. Nissan postanowił nie zmieniać tego co sprawdzone powierzając zadanie opracowania stylistyki trzeciej generacji po raz kolejny Nissan Design Europe. Od strony technicznej do pracy przystąpili inżynierowie z Nissan Technical Centre Europe w Cranfield, Bedfordshire. W efekcie powstał samochód wierny swojej podstawowej koncepcji kontynuując tradycję swoich poprzedników.

Punktem wyjścia do zaprojektowania i opracowania nowego modelu Qashqai była pogłębiona analiza naszej relacji ze wszystkimi klientami, którzy w ciągu ostatnich 13 lat zdecydowali się na zakup modelu Qashqai.

Marco Fioravanti - wiceprezes ds. planowania produktów w Nissan EuropeNowy Nissan Qashqai (2021)
Nowy Nissan Qashqai (2021)


Wystarczy spojrzeć na najnowsze wydanie, aby od razu rozpoznać, że to jest Qashqai. Sylwetka modelu została odświeżona i stała się bardziej atletyczna, wyrazista i nowoczesna. Producent wykorzystał m.in. technologię LED do skonstruowania charakterystyczny wąskich reflektorów pomiędzy którymi znalazł się większy chromowany grill. Po raz pierwszy podkreślone nadkola kryją aż 20-calowe felgi! Z boku choć model nieco rośnie zachowano klasyczne proporcje z podkreśloną dynamiką dzięki pojedynczej ostrej linii rozciągającej się wzdłuż całego nadwozia. Nowy Qashqai startuje z paletą 11 lakierów nadwozia, oraz 5 dwukolorowych zestawieniach.

Nowy Nissan Qashqai (2021)
Nowy Nissan Qashqai (2021)


We wnętrzu odnajdziemy wszystko to co nowoczesne. Wnętrze urządzone zostało niezwykle ergonomicznie i komfortowo. W miejsce standardowych zegarów otrzymujemy cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 12,3”, w centralnej części pojawił się większy niż u poprzednika 9” ekran systemu NissanConnect – naturalnie kompatybilnego z Android Auto®, jak i Apple CarPlay®.

Nowy Nissan Qashqai (2021)
Nowy Nissan Qashqai (2021)


Dodatkowo w nowym Nissanie Qashqai dostępny jest innowacyjny wyświetlacz Head-Up w rozmiarze 10,8 cala zapewniający największy w tym segmencie rozmiar obrazu.

Wśród jednostek napędowych znajdziemy wyłącznie hybrydowe warianty, wyłącznie z benzynowymi jednostkami. Ofertę otwiera miękka hybryda 1,3 DIG-T w dwóch wariantach mocy 140 KM i 158 KM. Jest to kompromis pomiędzy przystępną ceną, a redukcją w zakresie zużycia paliwa co wiąże się ze zmniejszeniem emisji CO2. Do wyboru mamy manualną 6-biegową skrzynię lub nową przekładnię Xtronic dostępną wyłącznie w mocniejszym wariancie. Dodatkowo w wariancie 158-konnym mamy możliwość otrzymać napęd 4WD.

Nowy Nissan Qashqai (2021)
Nowy Nissan Qashqai (2021)


Prawdziwą europejską premierą jest układ napędowy e-POWER. Qashqai jako pierwszy model na Starym Kontynencie otrzymuje ten innowacyjny napęd sprawdzony i niezwykle popularny w Japonii. Czym właściwie jest e-POWER? W skrócie to frajda jak w samochodzie elektrycznym bez ograniczenia zasięgu. System napędza koła wyłącznie poprzez silnik elektryczny, jednostka spalinowa wykorzystywana jest tylko do wytwarzania energii elektrycznej.

W europejskiej wersji Qashqai otrzymuje układ e-POWER składający się z dużej pojemności baterii trakcyjnej, falownika oraz służącego jako „elektrownia” generatora napędzanego 1.5 litrową 154-konną jednostką benzynową. Energia z akumulatora zasila zaś silnik elektryczny o mocy 188 KM!

Nowy Nissan Qashqai (2021)
Nowy Nissan Qashqai (2021)


Nowy Nissan Qashqai jest pierwszym nowym modelem przeznaczonym na rynek europejski wykorzystującym platformę CMF-C charakteryzującą się zwiększoną sztywnością oraz zmniejszoną masą. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji karoserii tworzyw i aluminium udało się łącznie zaoszczędzić aż 60 kg masy nadwozia! Zastosowanie nowej platformy pozwoliło również na zoptymalizowanie układów zawieszenia.

Nowy Nissan Qashqai (2021)
Nowy Nissan Qashqai (2021)


Zdaniem Prezesa Nissana na region AMIEO - Gianluca de Ficchy nowy Qashqai zmieni potencjalne oczekiwania klientów w stosunku do samochodu rodzinnego. Komfort, wysoki poziom dopracowania i technologia będą porównywalne z samochodami z wyższych segmentów, a kierowcy i pasażerowi będą zachwyceni doskonałymi wrażeniami z jazdy. Wyjątkowa technologia e-POWER Nissana daje nam poczucie, że klienci zakochają się we wrażeniu prowadzenia samochodu elektrycznego bez obaw o ograniczony zasięg

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL