| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Hyundai prezentuje pierwszy model rodziny IONIQ: 5
dodano: 2021-02-23 10:46:58, dodał: Redakcja, źródło: Hyundai Media

IONIQ – od 2016 roku jest modelem marki Hyundai, który jako pierwszy zaoferował trzy warianty zelektryfikowanych układów napędowych: hybrydowy, hybrydowy plug-in oraz całkowicie elektryczny. Na tym fundamencie IONIQ staje się submarką nowoczesnych samochodów elektrycznych – prezentując pierwszy model w pełni elektryczny IONIQ 5.

Hyundai zaprezentował pierwszy model submarki samochodów elektrycznych – IONIQ 5. Z racji zamiłowania klientów do crossoverów wybór wariantu nie jest przypadkowy dla samochody który wyznacza nowe tory elektryfikacji gamy koreańskiego producenta.

IONIQ 5 - premiera modelu
IONIQ 5 - premiera modelu


Gdy spojrzymy na IONIQ 5 mamy wrażenie, że gdzieś już go widzieliśmy... Nie da się ukryć, że inspiracją był samochód koncepcyjny Hyundai 『45』, którego poznaliśmy w 2019 roku. Kanciasta sylwetka z potężnymi nadkolami kryjącymi 20-calowe felgi, ostre linie okien i przetłoczenia na drzwiach czy charakterystyczny gruby słupek C – to główne znaki rozpoznawcze modelu. Dodatkowo najnowocześniejsze światła Parametric Pixel z przodu i z tyłu – symbol submarki IONIQ.

IONIQ 5 - premiera modelu
IONIQ 5 - premiera modelu


Dzięki zastosowaniu nowoczesnej platformy Hyundai Electric-Global Modular Platform (E-GMP), oraz elektrycznego napędu IONIQ 5 posiada wyjątkowe proporcje – krótkie zwisy i potężny rozstaw osi wynoszący 3000 mm przy długości całkowitej 4635 mm! Szerokość modelu wynosi 1890 mm, zaś wysokość 1605 mm.

IONIQ 5 - premiera modelu
IONIQ 5 - premiera modelu


Niezwykłe nadwozie polakierowane może być jednym z dziewięciu kolorów: Gravity Gold Matte i Shooting-Star Grey Matte z matowym wykończeniem; perłowe Digital Teal-Green Pearl, Mystic Olive-Green Pearl, Lucid Blue Pearl i Phantom Black Pearl, oraz metalizowane Galactic Grey Metallic i Cyber ​​Grey Metallic. Stawkę zamyka lakier Atlas White.

IONIQ 5 - premiera modelu
IONIQ 5 - premiera modelu


Niezwykłe rozmiary znajdują odzwierciedlenie we wnętrzu, które jest niezwykle przestronne, dodatkowo posiada płaską podłogę. Stworzyło to znakomite warunki do zaprojektowania nowoczesnego wnętrza, z możliwością konfiguracji m.in. dzięki zastosowaniu ruchomej konsoli między fotelami. Dodatkowo siedzenia w drugim rzędzie można przesunąć do przodu o 135 mm, a także złożyć oparcia dzielone w stosunku 6:4. Minimalistycznie zaprojektowana deska rozdzielcza jako główny element otrzymała dwa potężne 12 calowe wyświetlacze umieszczone w jednej linii będące centrum zarządzania. Wnętrze może być w trzech wariantach kolorystycznych bazowych Obsidian Black i Dark Pebble Grey/Dove Grey lub opcjonalnej Dark Teal/Dove Grey.

IONIQ 5 - premiera modelu
IONIQ 5 - premiera modelu


Kilka napędów do wyboru
Nie wiele na rynku jest modeli które oferują szeroką gamę napędów elektrycznych. W przypadku IONIQ 5 do wyboru mamy dwa warianty akumulatorów o pojemności 58 kWh lub 72,6 kWh, standardowy napęd na tył lub opcjonalny na cztery koła. Najmocniejszy wariant zaoferuje moc 306 KM (225 kW) i aż 605 Nm momentu obrotowego dostarczanego na wszystkie koła. Dzięki temu pierwszą setkę osiągniemy już w 5,2 sekundy! Prędkość maksymalna we wszystkich wersjach wyniesie 185 km/h. Podstawowy wariant z napędem na tył zaoferuje 175 KM (125 kW) mocy i moment obrotowy rzędu 350 Nm. Przyspieszenie do setki w tym wariancie to 8,5 sekundy. Co ważne IONIQ 5 ma możliwość pociągnięcia przyczepy o masie aż 1 600 kg!

IONIQ 5 - premiera modelu
IONIQ 5 - premiera modelu


Nowy IONIQ 5 obsługiwać będzie ładowarki o mocy 350 kW pozwalające na uzupełnienie energii w zakresie od 10 procent do 80 procent w czasie 18 minut. Pięć minut ładowania pozwala na przejechanie 100 km!
IONIQ 5 trafi na rynek jeszcze w 2021 roku. Następnie oferta submarki zostanie rozszerzona o kolejne modele elektrycznego sedana IONIQ 6 i dużego SUV-a IONIQ 7.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL