| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Oto nowy Solaris Urbino 9 LE electric
dodano: 2021-10-03 09:36:20, dodał: Redakcja, źródło: Solaris

30 września 2021 roku Solaris zaprezentował najnowszą propozycję na rynku autobusów wyposażonych w całkowicie elektryczny układ napędowy. Nowy Solaris Urbino 9 LE electric to pojazd stworzony dla przewoźników działających na rynku przewozów miejskich, jak i międzymiastowych.

Nowy Solaris Urbino 9 LE electric został przygotowany jako niskowejściowy autobus o kompaktowych wymiarach umożliwiającym mu zwinne poruszanie się w miejskiej zatłoczonej przestrzeni. Podobnie jak jego nieco starszy brat Urbino 15 LE electric w zależności od konfiguracji wnętrza może spełniać wymagania homologacyjne zarówno pierwszej i drugiej klasy pojazdów.

Solaris Urbino 9 LE Electric
Solaris Urbino 9 LE Electric


Do napędu nowego Solarisa Urbino 9 LE electric zastosowany został centralny silnik elektryczny chłodzony cieczą o maksymalnej mocy chwilowej rzędu 220 kW. Standardowo model wyposażony będzie w system baterii Solaris High Energy - o wyższej gęstości energii. Maksymalna pojemność baterii High Energy może wynosić ponad 350 kWh. Opcjonalnie klienci będą mogli zamówić akumulatory Solaris High Power – przeznaczone do szybkiego ładowania dużą mocą.

Solaris Urbino 9 LE Electric
Solaris Urbino 9 LE Electric


W zależności od konfiguracji – w mierzącym nieco ponad 9 metrów długości autobusie – możemy umieścić do 27 miejsc siedzących. Łączna liczba przewożonych pasażerów wynosi 60 dla klasy II i aż 73 dla klasy I. Dostęp do wnętrza zapewniają dwa wejścia – w przedniej części pojazdu pojedyncze oraz w środkowej części podwójne. Na pokładzie nie zabrakło miejsc przystosowanych dla osób niepełnosprawnych czy podróżnych z wózkami dziecięcymi. Dodatkowo na pokładzie nowego Solarisa Urbino 9 LE electric znalazły się miejsca siedzące wyposażone w system ISO-FIX – umożliwiając bezpieczne mocowanie fotelików dziecięcych.

Solaris Urbino 9 LE Electric
Solaris Urbino 9 LE Electric


Dla podniesienia bezpieczeństwa i komfortu podróży na pokładzie nowego Ubrino 9 LE electric znalazł się szereg innowacyjnych systemów wśród których do dyspozycji mamy system MirrorEye – zestaw kamer, zastępujących tradycyjne lusterka, wyświetlający kierowcy obraz wokół autobusu; system Mobileye Shield+ - informujący kierowcę za pomocą dźwiękowych i wizualnych powiadomień o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu.

Solaris Urbino 9 LE Electric
Solaris Urbino 9 LE Electric


Podstawowe dane techniczne nowego Solarisa Urbino 9 LE electric
Długość: 9270 mm
Szerokość: 2450 mm
Wysokość: 3300 mm (3315 mm w II klasie)
Rozstaw osi: 4480 mm
Zwis przedni 2200 mm
Zwis tylni 2590 mm
DMC: 16 t
Układ drzwi: 1-2

Układ napędowy: centralny silnik trakcyjny o mocy maksymalnej 220kW

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL