| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy
dodano: 2023-03-10 09:57:39, dodał: Redakcja, źródło: Dacia (Renault Media)

Dacia rozszerza portfolio napędów w swojej gamie wprowadzając do Jogger-a napęd hybrydowy. Atrakcyjny cenowo, a zarazem niezwykle przestronny model rumuńskiej marki staje się jeszcze bardziej uniwersalny. Jest jednak pewien minus - nie trafi on od razu do polskiej dystrybucji.

W przypadku Dacii Jogger w wersji hybrydowej nie tracimy nic z funkcjonalności czy pojemności. Wszystko za sprawą konstrukcji samochodu, która została dostosowana do napędu hybrydowego wykorzystując m.in. miejsce na koło zapasowe. Dalej do dyspozycji mamy więc dwa warianty – pięcio i siedmioosobowy.

Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy
Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy


Hybrydowy napęd modelu Dacia Jogger

Jak twierdzi producent technologia hybrydowa zastosowana w napędzie Joggera wykorzystuje prostą i inteligentną architekturę dzięki czemu jest niezawodna i trwała. Dzięki zastosowaniu bezstopniowej automatycznej przekładni Dacii Jogger może ruszać i rozpędzać się w trybie całkowicie elektrycznym bez konieczności użycia silnika spalinowego. Do dyspozycji mamy wtedy 49 KM (36 kW) mocy i 205 Nm momentu obrotowego. Dopiero kiedy warunki stają się korzystne system dołącza silnik benzynowy silnik o pojemności 1,6 l o mocy 94 KM (74 kW). Przejścia pomiędzy napędem elektrycznym, a spalinowym są płynne. System zaś automatycznie wybiera najlepszy tryb w danej sytuacji aby zoptymalizować wydajność i zużycie paliwa. Bateria trakcyjna uzupełniana jest m.in. dzięki odzyskiwaniu energii z hamowania. Dacia deklaruje, że nawet 80% czasu jazdy na drogach miejskich może odbywać się w trybie w pełni elektrycznym!

Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy
Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy


Dynamika na poziomie

Dacia Jogger HYBRID 140 jak sama nazwa wskazuje oferuje łączną moc systemową 141 KM (104 kW) co przekłada się na dobre osiągi. Prędkość maksymalną określono na poziomie 167 km/h – w samym trybie elektrycznym można może osiągnąć prędkość 65-70 km/h. Przyspieszenie do setki zajmuje w zależności od wariantu: 9,8 s. dla wersji 5-osobowej i 10 s. dla w wersji 7-mio osobowej. Elastyczność w czasie jazdy od 80 do 120 km/h wynosi odpowiednio 8,7 i 8,8 sekundy.

Hybrydowy Jogger odwdzięcza się nam niskim zużyciem paliwa - 4,8 l/100 km i niską emisją CO2 - 108 g/km w wariancie 5-cio osobowym.

Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy
Dacia Jogger otrzymuje napęd hybrydowy


Ceny modelu Dacia Jogger Hybrid 140

Tutaj jest niestety największe rozczarowanie. Aktualnie w Polsce hybrydowa odmiana Dacii Jogger nie jest dostępna. Na rynku niemieckim za podstawowy wariant 5-miejscowy Dacii Jogger HYBRID 140 trzeba zapłacić 23 800 euro co w porównaniu do modelu TCe 100 ECO-G z instalacją LPG oznacza dopłatę 5 200 euro. Przekładając to na polski cennik, gdzie podstawowy wariant z LPG kosztuje 86 050 zł dało by cenę nieco przekraczającą granicę 110 000 zł.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL