| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Dacia Duster w najnowszej odsłonie
dodano: 2023-12-02 10:45:39, dodał: Redakcja, źródło: Dacia (Renault Media)

Rumuński producent przedstawił najnowsze wcielenie swojego bestsellerowego kompaktowego SUV-a. Oto przed nami Dacia Duster trzeciej generacji!

Z każdą kolejną odsłoną Dacia konsekwentnie odmienia oblicze Dustera za każdym razem uatrakcyjniając design oraz stawiając na poprawę jakości materiałów oraz wykonania. Jednak zaprezentowana trzecia generacja to kolejna rewolucja w historii modelu.

Kolejne generacje modelu Dacia Duster
Kolejne generacje modelu Dacia Duster


Nowy Duster zachowuje cechy poprzedników wpływające na sukces modelu. Łączy je natomiast z całkowicie nowym designem, który jest nowoczesnym, zdecydowanie bardziej wyrazisty – przez co Duster staje się czymś więcej niż rodzinnym kompaktem...

Dacia Duster III
Dacia Duster III


Zanim przystąpiliśmy do prac nad stylistyką nowego Dustera, zajęliśmy się dopracowaniem proporcji nadwozia, aby spotęgować wrażenie mocy... Rozpoczęcie prac od doboru właściwych proporcji pozwala uniknąć konieczności uciekania się później do różnych stylistycznych sztuczek.

David Durand - dyrektor ds. designu DaciiDacia Duster III
Dacia Duster III


Wymyślono więc Dustera „na nowo” rezygnując z kompromisów. Wprowadzono natomiast kilka ciekawych detali jak np. ochronny pas biegnący dookoła samochodu podkreślający charakter Dustera.

Układy napędowe

W nowej Dacii Duster początkowo zapowiedziane zostały trzy warianty jednostek napędowych. Pierwszy wariant to hybrydowy układ napędowy znany z modelu Jogger – oferujący łączną moc 140 KM (103 kW). To połączenie 4-cylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1,6 litra generującego moc 94 KM (69 kW), silnika elektrycznego o mocy 49 KM (36 kW/) i wysokonapięciowego rozrusznika.

Dacia Duster III
Dacia Duster III


Kolejnym wariantem jest miękka hybryda składająca się z benzynowego, trzycylindrowego, turbodoładowanego silnika o pojemności 1,2 litra o mocy 130 KM (95 kW), wspomaganego 48-woltowym rozrusznikiem. Dostępny z manualną sześciobiegową skrzynią w konfiguracji 4x2 i 4x4.

Trzeci wariant to przednionapędowy Duster ECO-G fabrycznie przystosowany do zasilania gazem LPG o mocy 100 KM (75 kW). To połączenie ekologii dzięki zmniejszeniu emisji co2 i ekonomii – dzięki niskiej cenie LPG.

Na obecną chwilę nie znamy szczegółowych specyfikacji oraz cenników nowej Dacii Duster – jednak jeśli do wyceny producent podejdzie w dotychczasowy sposób to mamy po raz kolejny murowany hit!

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL