| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Niemiecko-Chiński SMART
dodano: 2019-04-03 09:16:31, dodał: Redakcja, źródło: Daimler Polska

Daimler AG oraz Grupa Zhejiang Geely Holding (Geely Holding), będące niemiecką i chińską grupą motoryzacyjną, ogłosiły utworzenie spółki joint venture o zasięgu światowym i proporcji udziałów 50/50, która stanie się właścicielem marki Smart.Dla ponad 2,2 mln klientów, smart oznacza pioniera w domenie mobilności w mieście. W oparciu o ten sukces chcemy jeszcze bardziej ulepszyć tę markę wraz z Holdingiem Geely, który jest poważnym partnerem w segmencie samochodów elektrycznych. Wspólnie zaprojektujemy i opracujemy samochody elektryczne smart nowej generacji, łączące w sobie wysoką jakość produkcji oraz znane standardy bezpieczeństwa, w celu ich sprzedaży w Chinach i na całym świecie. W przyszłości chcemy współpracować z wszystkimi partnerami w celu utrzymania naszego sukcesu w Chinach i na całym świecie” - stwierdził Dieter Zetsche, Prezes Zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz Cars.

Li Shufu, Prezes Geely Holding, dodał: „W pełni szanujemy wartość marki smart. Cieszy się ona wyjątkową popularnością i ma poważną wartość handlową. Geely Holding i Daimler cieszą się na wyzwanie związane z tym nowym ekscytującym projektem, dzięki któremu będziemy coraz bardziej naciskać na wprowadzenie produktów elektrycznych klasy premium, aby zapewnić naszym klientom lepsze doświadczenia związane z mobilnością. Jako równorzędni partnerzy będziemy promować markę smart na całym świecie; wykorzystamy nasze doświadczenie i kompetencje globalne w zarządzaniu marką, w aspekcie badań i rozwoju, produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw, jak i w innych obszarach. Synergie wynikające z tej współpracy będą prowadzić do wspólnych korzyści, a jednocześnie rozwiniemy technologie dla smarta, w tym dotyczące łączności, aby marka ta nadal była liderem branżowym podczas swojej poważnej transformacji”.
Daimler AG oraz Grupa Zhejiang Geely Holding ogłosiły utworzenie spółki joint venture
Daimler AG oraz Grupa Zhejiang Geely Holding ogłosiły utworzenie spółki joint venture

Partnerzy uzgodnili, że styl samochodów smart nowej generacji zostanie opracowany przez światową sieć Mercedes-Benz Design, a od strony inżynierskiej pracować and nim będą światowe ośrodki inżynierskie Holdingu Geely. Produkcja ma być zlokalizowana w Chinach. W ramach programu opracowania samochodu planuje się również rozszerzenie portfela produktów smart na szybkorosnący segment B.

Przed uruchomieniem nowych modeli od roku 2022, Daimler będzie nadal produkować samochody smart obecnej generacji w swoim zakładzie w Hambach we Francji (smart EQ fortwo - dla dwojga) oraz w miejscowości Novo Mesto w Słowenii (smart EQ forfour- dla czworga).

Spółka joint venture ma zostać sfinalizowana pod koniec 2019 r. Warunków finansowych spółki joint venture nie ujawniono.

Komentarze

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2019Partner techniczny TMNET.PL