| kontakt
Najczęściej czytane:
Logan w świecie elektryków - nowa Dacia Spring Electric
dodano: 2020-10-19 18:38:02, dodał: Redakcja, źródło: Dacia (Renault Media)

Dacia zrewolucjonizowała rynek nowych samochodów. Od wprowadzenia w 2004 roku Logana klienci z mniej zasobnymi portfelami mogli spełnić marzenie o zakupie nowego samochodu. Z biegiem czasu oferta rumuńskiej marki rozszerzyła się o kolejne modele przystępne cenowo. Teraz Dacia wkracza do świata samochodów elektrycznych – zapowiadając r-EV-olucję.

W marcu poznaliśmy koncepcyjny model Dacia Spring Electric – zapowiedź pierwszego samochodu z napędem elektrycznym rumuńskiej marki. Wizja nowego modelu to czysty przepis na sukces – pięciodrzwiowe nadwozie, wygląd SUV-a, łączą się z wieloletnim doświadczeniem Renault w dziedzinie samochodów elektrycznych. Tradycyjnie dla Dacii – dostępne za nieduże pieniądze stają się szansą na popularyzację samochodów elektrycznych. Prezentacja wersji produkcyjnej oznacza rychłe wejście na rynek modelu.

Dacia Spring Electric - premiera 2020
Dacia Spring Electric - premiera 2020


Nowy model został zaprojektowany w modnym stylu z charakterystyczną sylwetką samochodu typu SUV. Mierzy 3,734 mm długości, 1,622 mm szerokości (1,770 mm wliczjąc lusterka), 1,516 mm wysokości i 2,423 mm rozstawu osi. Charakter SUV-a dodatkowo podkreśla spory prześwit - 150 mm oraz stylistyczne akcenty w kolorze czarnym: dolne części zderzaków, plastikowe nakładki błotników czy relingi dachowe. Nie zabrakło chrakterystycznych elelemntów stylistycznych dla nowej linii modeli Dacii – grill, przednie reflektory czy tylne światła z sygnaturą świetlną w kształcie litery Y.

Dacia Spring Electric - premiera 2020
Dacia Spring Electric - premiera 2020


Jeśli chodzi o wnętrze – przygotowano je dla czterech, które mają do dyspozycji sporo miejsca. Również sporo miejsca przeznaczono na bagaże - 300 litrów z możliwością powiększenia do 600 litrów po złożeniu tylnej kanapy.

W stylizacji wnętrza nie odnajdziemy zbytniej fantacji - deska rozdzielcza jest prosta i przejrzysta. Pomiędzy tarczami zegarów zainstalowany został 3,5 calowy wyświetlacz dostarczający najważniejsze informacje dla kierowcy. W centralnej części umieszczony został duży dotykowy wyświetlacz opcjonalnego systemu multimedialnego Media Nav.

W standardzie na wyposażeniu otrzymamy w pełni elektryczne wspomaganie kierownicy, zdalny zamek centralny i cztery elektryczne szyby. Chcąc wyposażyć Springa w klimatyzację, system multimedialny, czy elektryczną regulację lusterek musimy liczyć się z dopłatą.

Dacia Spring Electric - premiera 2020
Dacia Spring Electric - premiera 2020


Sercem nowej Dacii Spring Electric jest prosty i niezawodny silnik elektryczny o mocy 44 KM (33 kW). Nie wydają się to wartości zawrotne, ale spokojnie pozwalają na rozpędzenie się do 125 km/h. Bateria trakcyjna o pojemności 26,8 kWh pozwala na pokonanie dystansu około 225 km. W mieście zasięg może wzrosnąć aż do 295 km. Energię uzupełnić możemy na kilka sposobów:
z terminala 30 kW DC – w ciągu niecałej godziny do 80%
z Wallboxa 7,4 kW – w niespełna 5 godzin do 100%
z Wallboxa 3,7 kW – pełne naładowanie zajmie 8 godzin i 30 minut
z gniazdka domowego – 100 % pojemności uzyskamy w niecałe 14 godzin.

Nowa Dacia Spring Electric na rynek trafi na wiosnę 2021 roku, stając się najtańszym na rynku samochodem wyposażonym w napęd całkowicie elektryczny.

Przeczytaj również

Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL