| kontakt
Trochę przesadził z ładunkiem...
dodano: 2022-06-22 22:28:13, dodał: Redakcja, źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu

Zatrzymany przez wielkopolskich inspektorów na obwodnicy Gniezna kierowca trochę przesadził z ładunkiem – zamiast dopuszczalnych 40 ton ważył ponad 72 tony!

Zatrzymany do kontroli zespół pojazdów to ciągnik siodłowy z naczepą tupu laweta przewożący koparkę przeładunkową z Gniezna do Żarowa. Kontrola „krokodyli” wykazała przekroczenie wszystkich parametrów – poza wysokością.

Podsumowując – w rzeczywistości zestaw ważył łącznie 72,6 t – czyli przeładowany był o 32,6 t - aż o 81,5%. Skoro przekroczona była waga całkowita to i naciski osi były za duże od 9,38% do 13,75%. Dodatkowo zestaw był za długi (zamiast 16,5 m mierzył 21,9 m) i za szeroki (zamiast 2,55 m mierzył 3,01 m). Przy takim gabarycie wymagany był pojazd pilotujący, którego nie było...

Wydruk z ważenia skontrolowanego zespołu pojazdów
Wydruk z ważenia skontrolowanego zespołu pojazdów


Inspektorzy dopatrzyli się również naruszeń czasu pracy kierowcy - skrócony dzienny odpoczynek o godzinę i trzydzieści jeden minut i przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia o dwadzieścia trzy minuty.

Jakie były konsekwencje? Kierowca został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 400 zł. Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne mogące się zakończyć karą aż 18 tys. zł.

Koparka zaś pojechała w dalszą drogę, ale dopiero po przeładowaniu na inny zespół pojazdów.

Przeczytaj również


Copyright 2016-2021Partner techniczny TMNET.PL