| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Volvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin
dodano: 2022-07-15 09:27:20, dodał: Redakcja, źródło: Volvo Truck

A gdyby tak samochód ciężarowy zamiast spalin emitował parę wodną? Gdyby tak całkowicie bezemisyjna ciężarówka miała zasięg 1000 km? Volvo Trucks rozpoczęło testy ciężarówek zasilanych wodorem.

Volvo Trucks posiada w swojej ofercie samochody ciężarowe o zerowej emisji spalin. Gama całkowicie elektrycznych modeli dostępna jest we wszystkich modelach oferowanych w Polsce:
Volvo FH Electric
Volvo FM Electric
Volvo FMX Electric
Volvo FE Electric
Volvo FL Electric.

Volvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin
Volvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin


Ciężarówki elektryczne mają jednak jedno ograniczenia – potrzebują ładowania z zewnętrznego źródła co rodzi pewien problem – trzeba znaleźć dostęp do sieci elektrycznej oraz potrzeba czasu na naładowanie.

Rozwiązaniem mogą być samochody ciężarowe z napędem elektrycznym zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Volvo Trucks rozpoczął testy pierwszych egzemplarzy zasilanych wodorem.

Od kilku lat pracujemy nad tą technologią i to wspaniałe uczucie zobaczyć pierwsze pojazdy jeżdżące na torze testowym. Połączenie napędu elektrycznego z akumulatorów i ogniw paliwowych umożliwi naszym klientom całkowite wyeliminowanie emisji CO2 z samochodów ciężarowych, niezależnie od rodzaju transportu.

Roger Alm - Prezes Volvo TrucksVolvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin
Volvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin


Jakie otrzymamy korzyści płynące z zastosowania elektrycznego układu napędowego zasilanego energią z ogniw paliwowych? Przede wszystkim zasięg porównywalny z ciężarówkami spalinowymi - do 1000 km. Kolejny atut to czas tankowania - poniżej 15 minut. Możliwości przewozowe również są porównywalne z modelami spalinowymi - masa całkowita około 65 ton – dzięki dwóm ogniwom paliwowym generującym 300 kW energii elektrycznej. I co najważniejsze – energia elektryczna jest wytwarzana na pokładzie z wodoru, a jej produktem ubocznym jest... para wodna.

Ciężarówki elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi będą szczególnie przydatne na długich trasach i w ciężkich, wymagających energetycznie zadaniach. Mogą być również rozwiązaniem w krajach, w których możliwości ładowania akumulatorów są ograniczone.

Roger AlmVolvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin
Volvo Trucks testuje nowe źródła o zerowej emisji spalin


Aktualnie Volvo Trucks testuje samochody z napędem wodorowym na torze testowym. W ciągu kilku lat powinny trafić one na pilotażowe testy do klientów. Planowane wprowadzenie technologii wodorowej na rynek samochodów ciężarowych planowane jest w drugiej połowie bieżącego dziesięciolecia.

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2021Partner techniczny TMNET.PL