| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Niezwykła Toyota Yaris za ponad 140 tysięcy
dodano: 2020-05-02 22:17:25, dodał: Redakcja, źródło: Toyota Europe

Kiedy widzisz, że za nową Toyotę Yaris musiał byś zapłacić 143 900 zł ze zdziwieniem przecierasz oczy... Za miejskiego hatchback-a z trzydrzwiowym nadwoziem? Jednak po chwili okazuje się, że nie jest to zwykły Yaris...

Oficjalne ceny podstawowych wariantów nowego Yarisa rozpoczynają się od niecałych 60 tyś zł. W tej kwocie otrzymamy pięciodrzwiowego miejskiego hatchback-a z 72-konnym silnikiem w podstawowej wersji Active. Ale jeśli posiadamy trochę więcej wolnej gotówki, chcemy się wyróżnić, a przede wszystkim oglądać zdziwione miny pozostałych kierowców w swoich tuningowanych samochodach już za 143 900 zł od 4 maja 2020 roku możemy zamówić niezwykłą Toyotę Yaris GR...

Dlaczego niezwykłą?

Zasiadając za sterami Toyoty Yaris GR przenosimy się do świata rajdów WRC. Sportowa odmiana Yarisa została opracowana przez sportową dywizję TOYOTA GAZOO Racing. To drugi model w ofercie o czysto sportowym charakterze po legendarnej GR Supra.

Niezwykła wersja Yarisa GR oferuje z trzycilndrowego turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 1,6 litra aż... 261 KM (192 kW) mocy i 360 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z lekką konstrukcją nadwozia, wyjątkowym napędem na cztery koła GR-FOUR i specjalnemu sportowe zawieszeniu tworzą niezwykłą uliczną petardę.

Toyota GR Yaris (2020)
Toyota GR Yaris (2020)


Teraz kilka kluczowych liczb...

Masa własna – 1280 kg
Moc – 261 KM (192 kW)
Oznacza to, że na każdy 1 KM mocy przypada 4,9 kg masy! W efekcie...
Prędkość maksymalna 230 km/h (ograniczona elektronicznie)
Przyspieszenie do setki 5.2 sekundy.

Niepozorny Yaris GR odstawi więc na światłach nie jednego nieświadomego zagrożenia amatora sprintu pod świateł w samochodach wyższych segmentów uważanych za „sportowe”.

Wizualnie GR od cywilnego Yarisa odróżnia się przede wszystkim trzydrzwiowym nadwoziem typu hatchback, podwójnymi końcówkami układu wydechowego i standardowymi 18-calowymi felgami aluminiowymi z oponami Dunlop SP Sport MAXX050 i jednym z czterech lakierów: White Pearl, Emotional Red, Precious Black i Super White. We wnętrzu nie brakuje również sportowych akcentów jak sportowe fotele GR z alcantary z podgrzewaniem, czy aluminiowe nakładki na pedały.

Toyota GR Yaris (2020)
Toyota GR Yaris (2020)


Oczywiście wyposażenie można rozbudować o pakiety VIP i Sport. W pakiecie VIP położono nacisk na technologiczne wsparcie kierowcy. Do dyspozycji mamy dodatkowo system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) oraz przednie i tylne czujniki parkowania. Dodatkowo jazdę uprzyjemni system multimedialny z nagłośnieniem Premium Audio JBL i nawigacją z wyświetlaczem HUD na przedniej szybie. Za Yarisa GR Dynamic VIP zapłacimy 154 900 zł. Zasiadając za sterami przenoszącej w świat rajdów WRC Toyota Yaris GR Dynamic Sport otrzymujemy mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD Torsen z przodu i z tyłu, zawieszenie dostrojone pod jazdę torową oraz kute felgi aluminiowe 18'' z oponami Michelin Pilot Sports 4s. W tym wypadku musimy liczyć się z wydatkiem 162 900 zł.

A wy co myślicie o tej niezwykłej wersji Yarisa?

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL