| kontakt
Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:
Powraca Citroën C4 by zrobić zamieszanie na rynku
dodano: 2020-08-09 09:35:07, dodał: Redakcja, źródło: Citroen Media

Pod koniec czerwca Citroën zaprezentował nowe podejście do samochodów z nadwoziem hatchback w segmencie aut kompaktowych. Po dwóch latach przerwy na rynek powraca model C4, który śmiało może konkurować z kompaktowymi bestselerami – Golfem, Octavią czy Corollą.

Citroën wraca na rynek kompaktowych hatchbacków. Śmiało można powiedzieć, że z przytupem. Prezentując trzecią generację modelu C4, Francuzi na nowo definiują popularny na rynku europejskim segment. Po serii udanych premier - SUV-ów C3 Aircross i C5 Aircross, która udowodniła, że dzisiejszy rynek potrzebuje śmiałych stylistycznie modeli. Teraz odważna koncepcja dociera z modelem Citroën C4 do hatchbacków klasy kompaktowej, która stanowi prawie 11% rynku samochodów osobowych.

Nowy Citroen E-C4
Nowy Citroen E-C4


Czy to nadal hatchback?

Skoro nowe propozycje SUVów Citroëna świetnie sobie radzą na rynku czemu nie spróbować odmienić nieco hatchback-a poprzez przejęcie pewnych cech swoich braci? W efekcie zobaczyliśmy ciekawą sylwetkę będącą połączeniem SUV-a i coupe zamkniętych w kompaktowych wymiarach. Nieco zwiększony prześwit do 156 mm dodatkowo podkreślony 18-calowymi felgami, oraz czarnymi dodatkami na błotnikach, czy przy zderzakach jednoznacznie wskazują na podobieństwo do SUV-a. Sylwetka w stylu coupe z ostro opadającą linią dachu za słupkiem C, dodatkowo podkreślona wkomponowanym w tylną część spojlerem. Krótkie zwisy przedni i tylny pozwalają na uzyskanie sporej przestrzeni we wnętrzu przy zachowaniu typowych kompaktowych wymiarów: 4360 mm długości, 1800 mm szerokości i 2670 mm rozstawu osi. Jedynie wysokość 1525 mm odbiega nieco od standardu, ale w zamian siedzimy nico wyżej niczym w SUV-ie co daje nam większą widoczność.

NOwy Citroen C4
NOwy Citroen C4


Stylistyka nadwozia typowa dla obecnych modeli Citroën-a – odważna nadająca dynamiki. Szczególnie podkreślana przez finezyjne LED-owe światła w kształcie litery V. Ogromną zaletą będzie duża możliwość personalizacji - 31 kombinacji z zewnątrz i 6 wnętrza.

Wnętrze to połączenie nowoczesności, prostoty i elegancji. Nie zabrakło cyfrowego zestawu wskaźników, oraz 10-calowego centralnego wyświetlacza umożliwiającego konfigurację pojazdu, dostęp do systemu multimedialnego, obsługę klimatyzacji i nawigacji. Zastosowane materiały są miłe w dotyku i dodają obszernemu wnętrzu stylu. Oprócz ergonomicznych i wygodnych foteli komfort podróżowania podnosi zawieszenie z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi, zapewniając najwyższy komfort i „efekt jazdy po dywanach”.

Nowy Citroen E-C4
Nowy Citroen E-C4


Każdy znajdzie coś dla siebie

Francuzi wiedzą, że kluczem do sukcesu jest oferowanie bogatej gamy jednostek napędowych. Wybierający nowego Citroëna C4 do wyboru będą mieli trzy rodzaje napędu: benzynowy o mocy od 100 do 155 KM, wysokoprężny o mocy od 110 do 130 KM oraz w 100% elektryczny – o mocy 136 KM i 350 km zasięgu.

Zastosowane w Citroënie C4 systemy wsparcia obejmują ponad 20 technologiami najnowszej generacji, będących krokiem w stronę autonomicznej jazdy. Nie zabraknie na wyposażeniu m.in.: systemu automatycznego hamowania w przypadku ryzyka kolizji – wykrywający przeszkody stałe, ruchome, pojazdy, pieszych i rowerzystów również w nocy. Nowy Citroën C4 zadba o to by nie opuścić swojego pasa ruchu początkowo ostrzegając, a następnie korygując trajektorię pojazdu. Ale to tylko początek obszernej listy systemów wspomagania...

Citroën wracając modelem C4 na rynek kompaktowych hatchbacków może więc sporo namieszać. Konkurenci drżyjcie!

Przeczytaj również

Encyklopedia Motoryzacji
Najczęściej czytane:

Copyright 2016-2023Partner techniczny TMNET.PL